Të detyruar të luftojnë, Zelensky i drejtohet rusëve: Putin po ju dërgon të vdisni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Trupat ruse që refuzojnë të luftojnë në Ukrainë, duke mos iu bindur kështu urdhrave tani mund të përballen me 10 vjet burg, shkruan skynews. Ligji i ri u nënshkrua nga presidenti rus Vladimir Putin të shtunën dhe u miratua në fillim të javës nga parlamenti.

Megjithatë, ka pasur raporte të shumta që ushtarët rusë po refuzojnë të luftojnë ndërsa disa po largohen nga vendi për të shmangur dërgimin me forcë në Ukrainë.

Sakaq, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se, “Putini me vetëdije dërgon qytetarët rusë të vdesin”.

Në video-mesazhin e tij të fundit, ai iu bëri thirrje rusëve që të shpëtojnë nga “mobilizimi kriminal ”. Duke folur në rusisht në mesazhin e tij të zakonshëm të mbrëmjes, udhëheqësi i Kievit tha se komandantëve rusë nuk i intereson fare jeta e njerëzve të tyre.

“Është më mirë të mos pranosh një thirrje se sa të vdesësh në një tokë të huaj si kriminel lufte. Është më mirë t’i shpëtosh mobilizimit kriminal sesa të përgjigjesh në gjykatë për pjesëmarrjen në një luftë agresive,” shtoi ai.


Të fundit

Shifra stratosferike, zbulohet klubi i ri dhe kontrata e Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo do të luajë për Al-Nassr nga 1 janari. Prestigjiozja spanjolle “Marca” shkruan se gjithçka është e mbyllur...

The Telegraph: Anglia ka nevojë të ndryshojë sistemin e emigracionit

Media britanike The Telegraph ka theksuar se e vetmja mënyrë për të ndaluar emigrimin e paligjshëm në Angli është duke ndryshuar sistemin e emigracionit....

Tronditëse/ Fundoset anija me emigrantë në Itali, katër të zhdukur, mes tyre një foshnjë

Një anije e vogël plot me emigrantë u fundos mbrëmjen e djeshme në ishullin jugor të Italisë, Lapedusa. Për pasojë katër pasagjerë rezultojnë të zhdukur. Midis...

FIFA hap hetime ndaj Serbisë për ndeshjen me Zvicrën, nuk ka procedurë për Granit Xhakën

FIFA ka hapur hetimet ndaj Serbisë pas ndeshjes me Zvicrën të premten mbrëma ku serbët u mposhtën me rezultatin 3 me 2. Sipas gazetës...

Samiti i Tiranës/ Vuçiç e konfirmon ardhjen në Shqipëri: Gjëra shumë të mira na presin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç po udhëton drejt Tiranës për të marrë pjesë në Samitin e nesërm BE-Ballkani Perëndimor. “Rrugës për në Tiranë do të...

Lajme të tjera

Web TV