Sonda e NASA-s po bëhet gati për t’u përplasur me një asteroid

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në orët e ardhshme agjencia amerikane e hapësirës NASA do të përplasë një sondë në një asteroid.

Misioni Dart i NASA-s dëshiron të shohë se sa e vështirë do të ishte të ndalonte një shkëmb hapësinor që lëviz drejt Tokës.

Prova po zhvillohet rreth 11 milion km larg në një objektiv të quajtur Dimorphos.

Agjencia thotë se shkëmbi aktualisht nuk është në rrugë për të goditur Tokën dhe as testi nuk do ta dërgojë atë aksidentalisht në drejtimin tonë.

Përplasja është përcaktuar të ndodhë në orën 23:14 të hënën. Teleskopët do të shikojnë nga larg, duke përfshirë observatorin  e ri hapësinor James Webb.

Të gjithë e kemi parë se si do ta ndalonte Hollywood-i një asteroid me astronautë të guximshëm dhe armë bërthamore.

Por si mund ta mbrojmë Tokën nga një asteroid vrasës me të vërtetë?

NASA është gati ta zbulojë.

NASA po premton disa imazhe spektakolare nga sonda 570 kg-Dart teksa do të realizojë goditjen.

Të fundit

Rikthim me gol dhe largim mes duartokitjesh, ja nota e Brojës sipas “SofaScore”

Armando Broja u rikthye të luajë titullar pas shumë kohësh mungesë për shkak dëmtimi dhe udhëhoqi Chelsean drejt fitores...

VIDEO/ Chelsea rikthehet tek fitorja dhe mposht Fulhamin, shënon gol edhe Armando Broja

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve. “Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa...

Po jep efekt Reforma në Drejtësi? Gjonaj: Pikë kthese për gjithë vendin

“Një gjë është e qartë unë e kam thënë dhe e kam stërthënë në fakt, por ka një gjë të qartë Partia Socialiste, mazhoranca,...

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë muaj, pas sulmit nga një grup...

DASH: S’e kemi verifikuar ende nëse ushtria serbe është tërhequr nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Matthew Miller, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë verifikuar ende tërheqjen...

Lajme të tjera

Web TV