NASA zbulon ekzoplanetin “super-Tokë” në zonën e banueshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ekzoplanet “super-Tokë”, TOI-715 b, u zbulua 137 vite dritë larg nga Toka, duke nxitur eksplorim të mëtejshëm për kushtet e tij për jetën, njoftoi Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA).

NASA konfirmoi se shkencëtarët zbuluan se planeti – rreth një herë e gjysmë më i gjerë se Toka – rrotullohet brenda një “zone të banueshme” konservatore rreth yllit të tij mëmë.

Agjencia hapësinore përcakton një zonë të banueshme nisur nga distanca nga një yll që lejon që uji të formohet në sipërfaqen e një planeti.

Astronomët vunë re se faktorë të tjerë janë gjithashtu të nevojshëm për një atmosferë të përshtatshme, megjithëse vendndodhja e planetit në zonë e vendos atë në një pozicion kryesor nga ylli i tij mëmë.

 

 

Ylli mëmë i planetit është një xhuxh i kuq me një orbitë më të ngushtë, duke e lejuar atë të mbushet më afër dhe të ketë një vit prej 19 ditësh tokësore, duke e bërë më të lehtë zbulimin dhe vëzhgimin më të shpeshtë, sipas agjencisë.

Sipas NASA-s, planeti u zbulua nga Satelliti Transiting Exoplanet Survey (TESS), i nisur në vitin 2018.

TESS ka zbuluar një seri ekzoplanetësh të tjerë të zonave të banueshme që mund të vëzhgohen më nga afër nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s.

Një planet i dytë, me madhësinë e Tokës, mund të jetë gjithashtu pjesë e sistemit të sapogjetur dhe mund të jetë i vendosur vetëm brenda zonës së banueshme.

Nasa tha se nëse kjo verifikohet, do të jetë planeti më i vogël në zonën e banueshme që TESS ka gjetur deri tani./O.S

Të fundit

Horoskopi i ditës, e premte, 19 Prill 2024/ Çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Dashi Kohët e fundit nuk keni pasur shumë fat në dashuri, por tani mund të filloni të rikuperoheni, ndaj hapuni...

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale të Europa League falë suksesit...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem, ja çfarë u ndodh këtyre 5 shenjave të Zodiakut

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem dhe fillon zyrtarisht sezoni i shenjës së dytë të kalendarit astrologjik. Kjo ditë do të sjellë ndryshime...

Çfarë është “mashtrimi i së ardhmes? Flamuri i kuq në një raport në çift

Është normale të imagjinoni një të ardhme me dikë që ju intereson, sidomos pasi takimi i parë ka shkuar shumë mirë dhe jeni në...

Lajme të tjera

Web TV