Anita Ekberg, bukuroshja suedeze që Fellini e ktheu në legjendën e kinemasë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në vitin 1950 u shpall “Miss Suedia”. Por 10 vite më pas do të cilësohej si një “perëndeshë seksi” për performancën në filmin e vitit 1960 të Federico Fellinit. Çasti kur ajo përshkon shatërvanin Trevi të Romës me një fustan pa rrip konsiderohet si një nga skenat më ikonike të kinemasë. Kerstin Anita Marianne Ekberg u lind në Malmoe, Suedi, në 29 shtator 1931. Ishte një aktore suedeze e natyralizuar si italiane. Pasi fitoi titullin Miss Suedia në moshën 20 vjeç, ajo udhëtoi për në Amerikë ku mori pjesë në konkursin Miss Universe.

Në kinema ajo u bë e njohur për rolin e saj në filmin “La Dolce Vita”, realizuar nëvitin 1960 nga Federico Fellini. Ekberg shfaqet legjendare në skenën ku hyn në shatërvanin e Trevit me aktorin Marcello Mastroianni. Pamja e ujit që përkëdhelte trupin e saj të pamundur ishte tronditëse për audiencën në vitet 1950. Vatikani e dënoi atë, por aktorja e famshme me gjuhë të mprehtë nuk u pendua. “Unë jam shumë krenare për gjinjtë e mi, siç duhet të jetë çdo grua,” – u shpreh ajo.

Në moshën 24 -vjeçare, Ekberg u martua me aktorin britanik Anthony Steel në Firence, Itali.

Çifti u divorcua në vitin 1959. Katër vjet më vonë, Ekberg u martua me Rik Van Nutter, i cili luajti agjentin e CIA -s Felix Leiter në filmin Bond Thunderball. Ky bashkim gjithashtu përfundoi në divorc në 1975.

Por popullariteti i aktores nuk ishte i qëndrueshëm. Nga fundi i viteve 1970, Ekberg praktikisht ishte zhdukur nga ekrani, duke bërë vetëm paraqitje të rralla në filmat evropianë të harrueshëm, megjithëse ajo u shfaq si vetja në librin e kujtimeve kinematografike të Fellini -t në vitin 1987, Intervista.

Lexo edhe :  Avokati i suksesshëm në Londër që do i bënte nderë politikës në Tiranë

Anita Ekberg kishte qenë në spital që nga Krishtlindja pas një sërë sëmundjesh dhe vdiq në Romë të dielën në mëngjes, më 11 janar 2015 në moshën 83-vjeçare.

 


Të fundit

Sulmi fizik ndaj Berishës/ Spaho: Ky është provokimi më i rëndë që nga vrasja e Hajdarit

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar lidhur me sulmin që iu bë Sali Berishës, ku u qëllua me...

Goditja ndaj Berishës/ Rama: Akt i pajustifikueshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së...

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që i ndodhi gjatë protestës ku...

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë të një postimi në Facebook,...

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në stadiumin “Education City Stadium”. La Roja...

Lajme të tjera

Web TV