Erdogan kërcënon sërish: Mos e çoni vendin drejt katastrofës, ne e dimë si luhet loja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti turk, RexhepTajip Erdogan përdori sërish retorikë sulmuese ndaj Greqisë, në lidhje me çmilitarizimin e ishujve grekë dhe furnizimin e Greqisë me avionët amerikanë F-16.

Erdogan i bëri thirrje qeverisë greke të qendrojë larg provokimeve, pasi sipas tij kjo gjë do të përfundojë keq.

“Qendroni larg provokimeve që do të çojnë në katastrofë për vendin dhe popullin tuaj”, citohet të ketë thënë Erdogan.

Në fjalimin e tij në parlament, Erdogan tha se askush nuk mund ta kufizojë horizontin e Turqisë në 780,000 kilometra katrorë.

“Arsyetimi i Greqisë, i cili militarizon ishujt e Egjeut, është i papajtueshëm me logjikën e aleancës. Ne e dimë shumë mirë se kush është vendi që edhe pas 100 vitesh po armatos sërish Greqinë. Ne e dimë lojën që po tentohet të luhet në këtë mënyrë. Ne këshillojmë administratën greke të qëndrojë larg provokimeve që do të çojnë në katastrofë për veten dhe popullin e saj”, tha Erdogan, duke lëshuar kërcënime të reja kundër Greqisë.


Të fundit

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë...

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në stadiumin “Education City Stadium”. La Roja...

Mediat e huaja shkruajnë për incidentin e Berishës: Goditet me grusht lideri i opozitës

Lajmi i samitit BE-Ballkani Perëndimor ka fituar vëmendje mediatike edhe nga mediat e huaja, por vëmendje mediake të madhe ka fituar edhe incidenti që...

Uniformat blu reagojnë për sulmin fizik ndaj Berishës

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë Në lidhje me incidentin e ndodhur në orën 12:25, në tubimin e organizuar ditën e sotme, gjatë të cilit shtetasi...

Basha dënon sulmin fizik ndaj Berishës: Kjo ngjarje duhet të hetohet

Lulzim Basha ka reaguar ndaj sulmit të Sali Berishës, që u godit sot nga një shtetas që hyri mes protestuesve.   BASHA: Dënoj ashpërsisht sulmin...

Lajme të tjera

Web TV