Sulmi kibernetik, Çuçi: S’kam folur për këtë çështje, po pres…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me debate mes opozitës dhe mazhorancës ka nisur Komisioni për Sigurinë Kombëtare. Deputeti demokrat Ferdinand Xhaferraj ka kërkuar arsyen e shkarkimit të Gledis Nanos duke i kujtuar edhe statusin e ambasadores Yuri Kim që e cilësonte partner të fortë të SHBA.

Në lidhje me sulmin kibernetik Çuçi u shpreh se ende nuk ka folur në komision për këtë çështje pasi pret raportin përfundimtar të FBI dhe Microsoft.

“E para çështja e shkarkimit dhe emërimit të policisë së shtetit është thellësisht administrative dhe cdo procedurë është bere sipas ligjit përkatës, e dyta lidhet me partneritetin me SHBA. Ju garantoj dhe jam I bindur dhe ju e dini kaq mirë që nuk ka asnjë përplasje me SHBA në këtë cështje. Ata kanë bërë një falenderim për ish drejtorin e policisë së shtetit.

Ky komisoin nuk ka ndonjë kundërshtim me drejtuesit e ri të policisë, edhe partnerët tanë strategjik. Në lidhje me ardhjen në komision ua them edhe në formë ndjese, por e kam shtyre vete se po pres raportin e FBI dhe Microsoft për sulmin kibernetik” tha Çuçi.


Të fundit

VIDEO/ Të pashmangshëm, Reali mposht Atleticon në kohën shtesë dhe kalon në gjysmëfinale

Real Madrid ka mposhtur Atletico Madrid në kuadër të çerekfinales së Kupës së Mbretit me rezultat 3-1, pas kohës...

Do ketë “non grata” nga BE për politikanë shqiptarë? Ambasadorja shpjegon rregullat

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë Christine Hohmann është pyetur nga gazetarja Erla Mëhilli nëse do të ketë nga Brukseli vendime drastike për zyrtarët...

Akuzat për lidhjen me McGonigal/ Reagon Rama: S’ka lidhje me atë që ulëritet në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat e opozitës për aferën me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal për të dëmtuar...

Kush e bleu ish-zyrtarin e FBI?/ Ja si përgjigjet deputeti i PS

Deputeti i Partisë Socialiste, Toni Gogu tha  në emisionin Now në Euronews Albania se opozita në Shqipëri janë duke trilluar mbi aktakuzën ndaj ish-zyrtarit...

“Ik me gjithë puthje, se dua hiç…”/ Zihen keq Kiara dhe Luizi: Krenaria jote të djeg

Kiara dhe Luizi janë zënë sot keq me njëri-tjetrin. Gjithçka nisi pas një bisede me Oltën, e cila këshilloi Kiarën që ta puthte Luizin...

Lajme të tjera

Web TV