Droga në Fier/ Çervenaku del në përgjime duke reklamuar “plehun e mirë nga Kolumbia”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Detaje të reja mësohen nga hetimet e deritanishme të SPAK për rrjetin e trafikantëve që sollën nga Kolumbia në Shqipëri ngarkesën prej 430 kg kokainë, të tretur në tonelatat me pleh kimik. 10 persona janë vënë në pranga, ndërsa “eksperti” kolumbian është larguar.

Nga përgjimet, rezulton se dikush kishte dëmtuar bravën e portës dhe se si reagim familja Çervanaku u përgjigj duke qëlluar në ajër me armë, një mënyrë për t’i njoftuar të panjohurit se ishin të armatosur. Sakaq, ka dyshime se bota e krimit në qytetin e Fierit ishte informuar për ngarkesën dhe se anëtarët kishin nisur diskutimet për tregun e jashtëm, përpara se të niste procesi i nxjerrjes së kokainës.

Viktor Çervanaku, ish-kryetar komune, mësohet nga përgjimet se po përgatitej për zgjedhjet lokale. Dhe ndërkohë, ai takoi eksponentë të njohur duke u thënë se kishte ardhur pleh i mirë nga Kolumbia.

Por, nga muaji shtator kur ngarkesa mbërriti nga Mali i Zi, thasët me pleh u mbajtën në oborr pasi eksperti kolumbian mbërriti në Shqipëri në muajin nëntor dhe vonesa e tij u bë shkak që puna të dështonte.

Por, si u llogarit ngarkesa prej 430 kilogramë kur nuk kishte nisur ende ndarja nga plehu? Agjencitë e huaja që po ndiqnin udhëtimin e ngarkesës llogaritën në thasë përqindjen e drogës dhe me anë të kësaj formule u dol në përfundimin që aty gjendeshin 430 kg kokainë.

Të fundit

Veliaj i uron ditëlindjen ish-presidentit Hashim Thaçi: Luftëtar i lirisë së Kosovës!

Ditën e sotme ish-presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka ditëlindjen. Në këtë ditë të shënuar nuk ka munguar...

‘Veçantizmi’, gropa në të cilën po zhytet Serbia

Nga Veton Surroi Paraja serbe të dërgohet në një bankë serbe në Kosovë nga e cila shërbimi serb i postës së shpejtë do ta dorëzojë...

Dokumentari i RAI 3, kryeministri Rama: Të njëjtat gënjeshtra, episod i tmerrshëm

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas një dokumentari të shfaqur në televizionin italian “RAI 3”, për një reportazh lidhur marrëveshjen e emigrantëve mes Italisë...

Rrëzohet avioni në Alaska, dy të vdekur

Një avion me një ekuipazh prej dy personash u rrëzua të martën në Alaska dhe pilotët besohet të kenë vdekur, thanë autoritetet amerikane. Rrëzimi...

Kendall Jenner zbulon sekretin e grimit të përsosur për pranverën

Kendall Jenner ka treguar sekretet e grimit të thjeshtë pranveror në një intervistë për Vogue. Kjo është hera e katërt që modelja bëhet pjesë...

Lajme të tjera

Web TV