Uruguai mposht Ganën por nuk arrin të kualifikohet, Koreja e Jugut i prish festën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Uruguai ka fituar me rezultat 2-0 ndaj Ganës në kuadër të xhiros së fundit të fazës së grupeve, duke mos i mjaftuar për të kaluar tutje, pasi Koreja e Veriut që kishte pikë të njëjtë me ta, kishe shënuar më shumë gola.

Ndeshja nisi më mirë për Ganën, që fitoi penallti në minutën e 16-të, kur Mohammed Kudus, u rrëzua në zonë.

Pas rishikimit në VAR, gjyqtari akordoi penallti, ndërsa nga pika e bardhë përgjegjësin për të gjuajtur e mori Andre Ayew, por goditja e tij u prit nga Sergio Rochet.

Uruguai u këndell vetëm pas penalltisë, ku filloi të krijojë raste, duke rrezikuar fillimisht me Darwin Nunez.

Në minutën e 26-të erdhi goli, ku Luis Suarez gjuajti, portieri priti, ndërsa nga topi i kthyer shënoi Giorgian de Arrascaeta  me kokë nga afër.

Pas gjashtë minutash sërish Suarez dhe De Arrascaeta në aksion, me sulmuesin që asistoi te anësori, që shënoi gol të bukur për 2-0.

Edhe në pjesën e dytë uruguaianët kishin më shumë raste, ku edhe kërkuan penallti në minutën e 58-të, por gjyqtari nuk e gjykoi.

Facundo Pellestri tentoi në minutën e 65-të, por gjuajtja e tij shkoi ngjitur me shtyllën.

Gana kishte rast vetëm në minutën e 80-të, me Antoine Semenyo, por nuk arriti të shënonte.

Në kohën shtesë Edinson Cavani u rrëzuan në zonë dhe kërkoi penallti, por sërish gjyqtari nuk mendoi ashtu.

Edhe në minutat e mbetur Uruguai tentoi me çdo kusht të arrijë fitoren, por nuk ia arriti, duke u eliminuar në grupe.

Portugalia kaloi tutje si lider me 6 pikë, Koreja e Jugut e dyta me katër pikë, aq sa kishte edhe Uruguai, por gola të shënuar më pak. E fundit mbeti Gana me tri pikë.

Të fundit

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë...

Befason Maestro, i’a thotë në sy Kristit: A vetëm një palë rroba ka babai yt

Mbrëmë, një nga banorët me të pëlqyer të shtëpisë së Big Brother Vip Albania u vu para një zgjedhje, ai kishte për detyrë që...

I ftohti ekstrem mbërthen Shqipërinë, ja çfarë do ndodhë me temperaturat në orët në vijim

Prej 24 orësh Shqipëria është përfshirë nga i ftohti polar, ku temperaturat anë zbritur disa grad nën zero. Ndërkohë që edhe në orët në vijim...

Përfshihet nga flakët kodra pranë vendit të shenjtë në Vlorë

Kodra e Kuzum Babasë në Vlorë është përfshirë nga flakët, ndërkohë që dyshimet e para janë se zjarri është vënë qëllimisht nga banorë të...

Lajme të tjera

Web TV