Nga bukëpjekës në shtëpitë e barit në Angli, dënohet me 14 muaj burg i riu shqiptar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një burrë i kapur në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley është dënuar me 14 muaj burg.

Pajton Përgjergji, 28 vjeç, një shtetas shqiptar, u arrestua në shtëpinë në Cross Banks më 10 nëntor nga oficerët e policisë të cilët zbatuan një urdhër bastisje.

Prokurori Nicola Hoskins i tha gjykatës së Bradford Crown sot se ata përdorën një dash për të hyrë në pronë dhe e panë të pandehurin në sallon. Ai bëri një vrapim për nga shkallët, por oficerët e ndoqën dhe e ndaluan.

Shtëpia u kontrollua dhe u zbuluan pesë dhoma rritjeje. Ishte një fermë e sofistikuar kanabisi me 138 bimë në faza të ndryshme të rritjes.

Kishte rroba dhe në frigorifer kishte ushqim. Çelësat në dyert e jashtme sugjeronin se Përgjergji ishte i lirë të vinte e të ikte si të donte.

Përgjergji u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit në daljen e tij të parë në gjykatën e magjistraturës.

Sipas avokatit, i riu ishte detyruar të punonte aty dhe se ferma ishte në vend kur ai u transferua dhe sapo kishte ardhur në vend.

Ai pagoi 20,000 £ për njerëzit në Belgjikë për ta sjellë në Mbretërinë e Bashkuar dhe iu tha të punonte në fermën e kanabisit për të shlyer borxhin.

Babai i kishte vdekur këtë vit dhe Përgjergji ishte bukëpjekësi. Ai shpresonte të fitonte para për t’i dhënë familjes së tij një jetë më të mirë.

Ai ishte një njeri me karakter të mirë të mëparshëm dhe nuk kishte asnjë provë se kishte marrë ndonjë përfitim financiar nga kujdesi për bimët.

Zëvendës gjyqtari i qarkut Timothy Clayson tha se dhomat ishin të pajisura me pajisjet e nevojshme për të siguruar që operacioni i rritjes së kanabisit të vazhdonte me kalimin e kohës.

Të fundit

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Lajme të tjera

Web TV