Bullgaria dërgon për herë të parë ndihmë ushtarake në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bullgaria do të dërgojë për herë të parë  ndihmë ushtarake në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus.

Lista e armëve që Bullgaria do t’i dërgojë Ukrainës është e klasifikuar, por zyrtarët e qeverisë kanë thënë se Sofja do të dërgojë kryesisht armatime dhe municione.

Ministri i mbrojtjes Dimitar Stojanov tha se Bullgaria nuk mund  të dërgojë sistemet e saj të mbrojtjes ajrore të prodhimit rus ose avionët luftarakë MIG-19 dhe SU-25, të cilat Kievi dëshiron.

“Ndihma është plotësisht në përputhje me prioritetet e Ukrainës, por ne nuk po dërgojmë sisteme S-300, as avionë MIG-29 apo SU-25”, tha Stojanov për Nova TV.

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

Skënderbeu mposht Vllazninë në sfidën për vendin e tretë, shkodranët në Conference League

Skënderbeu është fitues i takimit për vendin e tretë të renditjes në Kategorinë Superiore, pas triumfit ndaj Vllaznisë në “Final Four”, megjithatë në Conference...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Lajme të tjera

Web TV