Putin ka gati planin 2 të luftës/ Do të zgjasë deri në Pranverë, trupat në gatishmëri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qindra mijëra trupa, tanke, sisteme të blinduara, antitank, robotikë dhe, në sfond, armë bërthamore taktike të gjeneratës së re po mobilizohen nga Moska në grup, në njëvjetorin e pushtimit rus të Ukrainës, duke përgatitur një kundërsulm edhe më 24 shkurt. Presidenti rus Vladimir Putin

po përgatit një kundërsulm pranveror nga të gjitha drejtimet, me rastin e plotësimit të një viti nga pushtimi i forcave të tij ushtarake në Ukrainë. Më shumë se 300,000 trupa, mbi 3,000 tanke dhe afër 10,000 automjete të blinduara të llojeve të ndryshme (shumë prej të cilave ishin në ruajtje afatgjatë), sisteme antitank të gjeneratës së re dhe armë robotike janë vënë në betejë, duke synuar të përsëritet e fundit ofensivën e vitit, por pa gabimet tragjike që e shoqëruan. Me një moment historik në mars, Kremlini dëshiron të arrijë një rezultat dërrmues kundër ukrainasve, duke shkruar finalen e “operacionit special ushtarak” që i ka kushtuar fuqi dhe prestigj në të gjitha nivelet, duke parandaluar – në fakt – mbërritjen në Kiev të Tanke perëndimoredhe armë me rreze të gjatë, diapazoni i të cilave mund të godasë lehtësisht objektiva brenda territorit rus.

Në fund të fundit, përforcimi i forcave ukrainase me tanke Challenger 2, Leopard dhe M1 Abrams, megjithëse ishte rezultat i konsultimeve të zgjatura dhe të kufizuara midis aleatëve, shkakton siklet te stafi i Moskës, i cili nxitoi, si reagim i parë, të komentojë se betejat e tankeve perëndimore nuk përbëjnë faktorë të përmbysjes së skenarit ekzistues. Megjithatë, në sfond, Putini i lëshoi ​​një ultimatum udhëheqjes ushtarake të vendit të tij që ushtria ruse të kapte rajonet Donetsk dhe Luhansk deri në mars, pasi tanket e para perëndimore, kryesisht Leopardët, priten në Ukrainë deri në fund të marsit.Studimi rus i një kundërsulmi bazohet, sipas gazetës “Washington Post”, në faktin se këto “i hapin rrugën një ndryshimi të rëndësishëm në balancën e forcave në fushën e betejës ukrainase”. Plani, sipas të njëjtës gazetë, “është që të zhvendosen Leopardët , të cilët janë të përhapur në disa vende të Evropës, në kohë që Ukraina të mbrohet kundër një sulmi të pritshëm rus dhe të nisë kundërsulmin e saj në territoret e pushtuara nga Rusia në pranverë. .”, duke pasur deri atëherë të paktën 70 tanke në meritë.

Shenjat e përgatitjes

Megjithatë, me rrezikun që kundërofensiva pranverore të zhytet në baltën e shirave të dendur të prillit, thuhet se Kremlini është i vendosur të mos i lërë një fushë veprimi valës së re të armatimeve ukrainasve, duke nisur më pas rishpërndarjen e të gjitha njësive ushtarake, të armëve të rënda dhe pajisjeve të tjera ushtarake në Ukrainën Lindore, sipas Andriy Chernyak, një zyrtar i Drejtorisë Qendrore të Inteligjencës Ushtarake të Ukrainës. Duke folur për Politico, ai kishte paralajmëruar Perëndimin një muaj më parë, duke cituar prova që tregojnë për një rekrutim të ri, sekret rus, dukshëm më i madh se shtatori i kaluar, me vlerësime rreth 500,000 rekrutësh, kryesisht nga qytetet e mëdha, qendrat industriale të Rusisë. Të njëjtin vlerësim ndan edhe “Guardian”, duke vënë në dukje se Kremlini po planifikon të mobilizojë 500,000 rekrutët në një sulm të ri masiv kundër Ukrainës, duke cituar gjithashtu informacione nga zyrtarë të inteligjencës ushtarake ukrainase. Në çdo rast, “Moska do të ketë nevojë për shumë më tepër trupa luftarake për të arritur raportin 3:1 të kërkuar për një forcë sulmuese,” shpjegon Politico, duke argumentuar se “fuqia njerëzore do të jetë vendimtare për Rusinë” për sa i përket rezultatit të kundërsulmit të afërt.

Lexo edhe :  Tolgahan: Që nga tërmeti, gjendja psikologjike e Almedës është përkeqësuar

Përveç numrit, prioritet për stafin e ushtrisë ruse është edhe trajnimi i duhur i ushtarëve, pasi imazhi i kaosit nga fushat e betejës, në mungesë të përgatitjes së duhur gjatë periudhës së mëparshme, është marrë seriozisht, edhe pse për një Një pjesë e madhe e analistëve kundërofensiva pranverore e Moskës nuk garanton në mënyrë operacionale eliminimin e të gjitha dobësive të shfaqura nga forcat e armatosura ruse, duke destabilizuar imazhin e “ushtrisë së paprekshme”.

Hapat në telekomunikacion

Në çdo rast, Moska tashmë po merr masa parandaluese në fushën e telekomunikacionit dhe inteligjencës, e cila ka qenë “thembra e Akilit” e saj më e njohur në vitin që nga pushtimi i Ukrainës.. Duke qenë teknologjikisht dekada prapa nivelit të sistemeve dixhitale perëndimore, veçanërisht atyre amerikane, autoritetet ruse po bllokojnë aksesin në shërbimet e internetit në rrjetin celular nga 11 shkurti në Luhansk, pas urdhrit të Ministrisë Ruse të Zhvillimit Dixhital, Komunikimit dhe Përditësimit të Masave Mediale. . Duke qenë të stërvitura shumë, “forcat ruse mund të mësojnë nga dështimet e tyre të kaluara të sigurisë operative dhe të përshtaten për të mbrojtur përqendrimet e forcave ruse në rajonin e Luhanskut përballë ofensivës së madhe për të cilën po paralajmërojnë gjithnjë e më shumë zyrtarët ukrainas.” “, thekson Instituti për Studimi i Luftës, megjithëse ai nuk ka vërejtur “asnjë provë se forcat ruse kanë rivendosur fuqinë e mjaftueshme luftarake për të mposhtur forcat ukrainase në Ukrainën lindore”, pavarësisht zërave se presidenti rus ka një kuptim të thellë të dobësive dhe lëshimeve të vitit të kaluar. Anasjelltas, ai mendon se “Putini mund të ketë mbivlerësuar përsëri aftësitë e ushtrisë ruse”, duke parashikuar se një kundërofensivë e madhe ruse para prillit 2023 “ka të ngjarë të arrijë kulmin para kohe gjatë reshjeve të pranverës së prillit (nëse jo) përpara se të ketë rezultate të rëndësishme biznesi”.

Për disa analistë, në fakt, sulmi i afërt rus mund të jetë trampolinë për një kundërofensivë dinamike të Ukrainës në fund të pranverës ose verës, dhe pasi Kievi të ketë integruar tanket perëndimore në forcën e tij, duke e kthyer operacionin e ardhshëm ushtarak rus në bumerang, pasi kjo do të kishte deri atëherë tensionoi ndjeshëm Forcat e Armatosura të Moskës. Në këtë kontekst, forcat ukrainase po përgatiten për një kundërofensivë kyçe që synon rimarrjen e Krimesë, e cila është nën pushtimin rus që nga viti 2014, pasi është “objekti i dëshirës” i shquar i Vladimir Putinit.

Të fundit

Rrëmbimi dhe vrasja Jan Prengës/ Burg përjetë kopshtarit Festim Bexhdilit

Festim Bexhdili, ish kopshtar i Kompleksit ‘Golden’ do të mbetet në burg përjetë. Gjykata e Posaçme e Apelit për...

Mes arrestit të Putinit dhe arrestit të Berishës ka lidhje

Nga Frrok Cupi Cilat janë lidhjet mes tyre? Janë disa, disa minore e disa thuajse njësoj mes të ‘madhit’ e të ‘voglit’. Lidhja kryesore, se Putin...

E rëndë/ Ndërron jetë në moshë të re ylli i TikTok-ut, dyshohet se…

Vdes në moshën 30-vjeçare ylli i TikTok-ut dhe nëna e dy fëmijëve, Jehane Thomas. Thomas vdiq tragjikisht të premten dhe lajmi vjen pak ditë pasi...

1 vit hetime për 119 kg kokainë tek “Bana King” , lirohet nga burgu Marson Murataj

Elton Qyno Gjykata e Tiranës, ka liruar nga qelia Marson Murataj, menaxherin e kompanisë “Bana King”, i arrestuar një vit më parë për prezencën e...

U la jashtë zgjedhjeve nga KAS/ Berisha merr vendimin urgjent, zbardhet DOKUMENTI

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ankimuar në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS për të lënë jashtë zgjedhje lokale të 14 majit kanidatët e primareve.

Lajme të tjera

Web TV