Tërmeti shkatërrues, Rama: Një mision shpëtimi niset që sot nga Shqipëria në Turqi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama shkruan i pikëlluar për tërmetin tragjik që ka goditur në orët e para të mëngjesit Turqinë. Të paktën 500 të vdekur raportohen deri tani nga mediat vendase dhe mbi 2,000 të plagosur, ndërkohë shumë të tjerë janë nën rrënoja.

Rama njofton se një mision shpëtimi solidariteti do të niset sot për në Turqi, për t’u ardhur në ndihmë ekipeve të emergjencave që po luftojnë me kohën për të nxjerrë të gjallë nga rrënojat personat e lënduar.

“Thellësisht i pikëlluar për lajmin e mëngjesit të sotëm për tërmetin shkatërrues që goditi disa pjesë të Turqisë dhe Sirisë. Ngushëllimet tona më të thella për familjet e shumta që humbën jetën dhe u urojmë shërim të shpejtë të lënduarve. Një mision shpëtimi solidariteti do të niset sot për në Turqi”, shkruan kryeministri shqiptar.

Të fundit

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi i tyre, një 31-vjeçar, i...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...

Lajme të tjera

Web TV