Këshilli Kombëtar i Rithemelimit merr vendimin: Në zgjedhje futemi me koalicion

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këshilli Kombëtar i cili u mblodh pasdite ne sotme ka vendosur që në zgjedhjet e 14 Majit të futen me koalicion.

Këshilli ka miratuar Kryesinë e Rithemelimit që të përcaktohet skemën e koalicionit, që do të thotë se ish-kryeministri Sali Berisha në zgjedhjet e 14 Majit do të futet nën siglën e Partisë së Lirisë, apo partive të tjera aleate.

Ndërkohë, pritet që të mblidhet Kryesia e cila më pas do të vendosë nëse do të përdoret skema e 6 Marsit apo jo për mënyrën se si do të shkojnë në zgjedhjet vendore.

Gjatë fjalës së tij më herët ish-kryeministri Sali Berisha tha se do të ndërpresin çdo lloj bashkëpunimi me grupin e Enkelejd Alibeajt, duke i akuzuar si pengje të Edi Ramës.

Ai u shpreh se Rama i përdori deputetët e grupit të Alibeajt në vendimin më armiqësor ndaj pluralizmit politik, atë të vulës së PD-së.

Ish-kryeministri u shpreh se Rama bëri gjithçka që mos të futeshin në zgjedhje, por theksoi se nuk do të bojkotojnë zgjedhjet dhe as Shqipërinë, por do të vijojnë të luftojnë.

Grupi i Berishës pritet që të depozitojë në KQZ kërkesën për t’u regjistruar në zgjedhje.

Më 3 Mars, Gjykata e Apelit vendosi që çështja për vulën e PD-së të rikthehet për rishqyrtim në Shkallën e Parë, ku do të gjykohet nga një tjetër trupë. Kjo do të thotë se gjatë zhvillimit të një beteje të re gjyqësore, PD i mbetet grupimit të Alibeajt.

Me këtë vendim, Gjyakat e Apelit rrëzoi ankimimin e grupit të Berishës, depozituar nga Ivi Kaso, për mospranimin e ankimimit të grupimit të Alibeajt.

Alibeajt i lindi e drejta ligjërisht të regjistrojë Partinë Demokratike në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, për t’u bërë pjesë e garës së Bashkive në 14 maj.

Të fundit

Teknologjia dixhitale krijon pamjen e gruas 2200-vjeçare

Pamja e zonjës Xin Zhui, një aristokrate 2200-vjeçare e mumifikuar nga Kina qendrore, është rikrijuar në formë dixhitale, duke...

OBSH publikon shifra alarmante: 10 mijë njerëz vdesin çdo ditë nga sëmundjet e zemrës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në...

Takimi i Ramës në Athinë/ Mitsotakis: Totalisht privat, s’kishim pse ta ndalonim

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetën Macedonia tis Kyriakis” ku mes të tjerash, ka folur edhe për zhvillimet më të...

Pesë terma që kurrë nuk duhet t’i kërkoni në Google

Në disa pjesë të internetit është më mirë të mos hyni dhe sado kurreshtar të jeni, është më mirë të mos dini se çfarë...

OBSH bën thirrje për reduktimin e kripës pas të dhënave të reja tronditëse

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në...

Lajme të tjera

Web TV