Kievi: Moska e mori Bjellorusinë si peng bërthamor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht nga reagimi i Perëndimit, Rusia po vazhdon me planet për të vendosur armë bërthamore në Bjellorusi

Rusia do të vazhdojë me planet për të vendosur armë bërthamore në Bjellorusi, pavarësisht nga reagimi i Perëndimit. Kjo është raportuar nga Kremlini i cituar nga agjencia shtetërore “Tass”.

Reagimi i Perëndimit nuk mund të ndikojë në planet e Rusisë për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. “Pa dyshim, një reagim i tillë nuk mund të ndikojë në planet e Rusisë,” siguroi Peskov, duke thënë se nuk kishte asgjë për të shtuar në atë që presidenti rus Vladimir Putin shpjegoi në një intervistë të shtunën.

Ambasadori i Ukrainës në Itali Jaroslav Melnyk komenton: “Ne po monitorojmë situatën dhe shohim se çfarë hapash konkretë do të ndërmerren. Për këtë arsye ne kemi kërkuar një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe shpresojmë që kjo çështje të diskutohet shumë mirë nga të gjithë partnerët aleatë dhe nga të gjitha vendet e botës”. “Kërcënimi me armë bërthamore – theksoi ai – nuk sjell kërcënim vetëm për Ukrainën, por për të gjithë popujt. Nuk ka kufij midis vendeve që mund të bllokojnë pasojat e përdorimit të këtij lloji të armëve dhe ne nuk mund të luajmë me zjarrin”.

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme Josep Borrell nënvizoi se vendosja e armëve bërthamore ruse në Bjellorusi do të përfaqësonte “një përshkallëzim të papërgjegjshëm dhe një kërcënim për sigurinë evropiane”, duke shtuar se “Bjellorusia ende mund të ndalojë këtë përshkallëzim, është zgjedhja e saj. BE-ja është e gatshme të përgjigjet me sanksione të mëtejshme”.

Retorika bërthamore e Rusisë është “e rrezikshme dhe e papërgjegjshme”, tha një zëdhënës i NATO-s, i cituar nga Guardian, një ditë pas njoftimit të Moskës për vendosjen e armëve taktike bërthamore në Bjellorusi. NATO është vigjilente, ne po monitorojmë situatën dhe nuk ka asnjë hap që do të na detyrojë të ndryshojmë strategjinë tonë”, shtoi zëdhënësi i Aleancës.

Rusia po e mban Minskun si një “peng bërthamor”, tha Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksiy Danilov. “Kremlini e ka marrë Bjellorusinë si peng bërthamor”, shkroi Danilov në Twitter, duke shtuar se masa përfaqëson “një hap drejt destabilizimit të brendshëm të vendit”.

“Deklarata e Putinit për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi, një hap drejt destabilizimit të brendshëm të vendit, maksimizon nivelin e perceptimit negativ dhe refuzimit publik të Rusisë dhe Putinit në shoqërinë bjelloruse. Kremlini e ka marrë peng Bjellorusinë fuqinë bërthamore”.

Ndërkohë në Ukrainë vazhdojnë përleshjet. Shpërthime mëngjesin e sotëm në Mariupol, në Donetsk dhe në Melitopol, në rajonin e Zaporizhzhia, qytete të pushtuara nga ushtria ruse. Kjo është bërë e ditur nga administratorët e mërguar të dy qyteteve, të cituar nga Rbc-Ukraine. Sipas kryetarit të bashkisë së Melitopolit, Ivan Fedorov, janë goditur strukturat ku ndodhet administrata ruse, i cili deklaroi se si pasojë e “granatave me artileri” në Melitopol një ndërtesë është shkatërruar pjesërisht, struktura të tjera janë dëmtuar, 4 persona kanë mbetur të plagosur. Një zyrtar i rajonit të pushtuar të Zaporozhzhisë, Vladimir Rogov, ka publikuar foto të shpërthimeve.

Ideja e krijimit të një NATO-je globale me pjesëmarrjen e vendeve të Azi-Paqësorit të kujton aleancën ushtarake të fuqive të Boshtit në kohën e Luftës së Dytë Botërore, sipas presidentit rus Vladimir Putin në një intervistë të transmetuar nga “Rossiya”. – Kanali televiziv 24 i marrë nga Interfax. “Çfarë po bëjnë Shtetet e Bashkuara? – tha ai. – Ata po krijojnë gjithnjë e më shumë aleanca. Dhe kjo u jep arsye analistët perëndimorë, analistët politikë perëndimorë që të thonë vetëm se Perëndimi po ndërton “boshte” të reja. Ata janë analistë perëndimorë. jo ne, për të thënë se Perëndimi po fillon të ndërtojë një bosht të ri të ngjashëm me atë të krijuar në vitet 1930 nga regjimi nazist në Gjermani, ai fashist në Itali dhe Japonia militariste”, nënvizoi presidenti. Në vitin 2022, NATO miratoi një koncept të ri të zhvillimit strategjik, tha Putin. “Dhe pikërisht aty ai deklaroi se NATO synon të zhvillojë marrëdhëniet me vendet e rajonit Azi-Paqësor”, duke përmendur Zelandën e Re, Australinë dhe Korenë e Jugut si partnerë të ardhshëm në një ‘NATO globale’. “Mbretëria e Bashkuar dhe Japonia madje nënshkruan një marrëveshje për hapje reciproke, me fjalë të tjera për vendosjen e kontakteve dhe zhvillimin e marrëdhënieve në sektorin ushtarak, në fillim të vitit, mendoj në janar”, tha Putin. Me pak fjalë, një aleancë e cila, sipas presidentit rus, ndjek ekuilibrin para Luftës së Dytë Botërore.

Lexo edhe :  Hungaria miraton anëtarësimin e Suedisë në NATO

Armët bërthamore ruse në Bjellorusi, Putin: “Asgjë e pazakontë”

Putini është i bindur se Perëndimi po kalon të gjitha vijat e kuqe, madje edhe vijat e kuqe më të thella, duke furnizuar Ukrainën me armë. “Po, kjo është ajo që ata po bëjnë, ata e kanë bërë atë që nga fillimi në 2014, kur ata lehtësuan një grusht shteti” në Ukrainë, tha Putin në përgjigje të një pyetjeje të gazetarit Pavel Zarubin në një intervistë me kanali tv Rossiya-1.

Bashkëpunimi midis Rusisë dhe Kinës “nuk është një aleancë ushtarake”: Presidenti rus Vladimir Putin tha sot në një intervistë për kanalin televiziv Rossiya-24, siç raporton Tass. “Kjo është absolutisht e rreme,” i tha Putin gazetarit Pavel Zarubin kur u pyet nëse bashkëpunimi midis Moskës dhe Pekinit mund të përbëjë një kërcënim për Perëndimin. “Ne nuk po krijojmë asnjë aleancë ushtarake me Kinën – shtoi ai -. Po, ne bashkëpunojmë edhe në frontin tekniko-ushtarak, nuk po e fshehim, por është transparente, nuk ka asgjë sekrete”.

170,550 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit, duke përfshirë 660 dje, sipas ushtrisë së Kievit. Në përditësimin e saj për humbjet e deritanishme të Moskës, ushtria ukrainase tregon gjithashtu se 305 luftëtarë rusë, 291 helikopterë dhe 2,216 dronë rusë janë rrëzuar. Këtë e ka raportuar media kombëtare. Forcat e Kievit thonë gjithashtu se shkatërruan 3,595 tanke ruse, 2,631 sisteme artilerie, 6,947 automjete të blinduara luftarake, 18 anije, 522 sisteme të shumëfishta raketash, 277 sisteme të mbrojtjes kundërajrore dhe 911 raketa lundrimi.

Nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore: tha një zyrtar i lartë i qeverisë amerikane teksa komentoi për Reuters njoftimin e djeshëm nga Kremlini se synon të vendosë armë bërthamore taktike në Bjellorusi. “Ne nuk kemi gjetur asnjë arsye për të ndryshuar pozicionin tonë strategjik bërthamor, as ndonjë tregues se Rusia po përgatitet të përdorë një armë bërthamore. Ne mbetemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes kolektive të aleancës së NATO-s,” tha zyrtari i lartë. agjencia e lajmeve në faqen e saj . Rusia dhe Bjellorusia kanë folur për transferimin e armëve bërthamore për disa kohë, shtoi ai.

Burimi: ansa.it: Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV