‘Breshëri’ aksidentesh/ Gonxhja: Edukimi rrugor të kthehet në prioritet kombëtar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhja thotë se edukimi rrugor duhet të kthehet në prioritet kombëtar, për shkak të rritjes së numrit të aksidenteve edhe nga këmbësorët.

Në një intervistë për ABC News, Gonxhja u shpreh se lëvizshmëria është një aspekt i rëndësishëm i jetës sonë të përditshme dhe për të garantuar sigurinë, duhet bashkëpunim institucional, por edhe ndërgjegjësimi i shoqërisë.

“Ky është një problem, është një problematikë. Nuk po them fenomen, por një aspekt i rëndësishëm i jetës sonë të përditshme.

Është lëvizshmëria e sigurt që nuk mund të zgjidhet dot pa një bashkëpunim, jo vetëm institicional, por pa një ndërgjegjësim të plotë të shoqërisë, pa një vënie në rend kryesor të një qeverie që ikën edhe vjen, pa adresuar këtë gjë me fonde, pa i dhënë rëndësinë e duhur që në familje, shoqëri, lagje, shkollë dhe pa e kthyer në një prioritet kombëtar.

Pse kjo?

Edhe sikur nga pikëpamja ekonomike, në kuptimin e një familjeje, Shqipëria, vetëm në vitin 2022, mendohet që ka pasur një kosto prej 403 milionë dollarë nga pasojat e aksidenteve rrugore, socio-ekonomike, këtu është e përfshirë gjithçka brenda”, theksoi ai.

Të fundit

Tridhjetë vjet nga Masakra e Peshkëpisë në Gjirokastër

“Pas vdekjes së Skëndrebeut Himara, atëherë Himara përfshinte gjithë Labërinë, që nga Rradhima, Lekli, Nivica e Bubari”. ...... “Himara...

Tmerri i një lufte tek “Asgjë e re nga fronti i perëndimit”

Nga Leonard Veizi Mizoritë e një lufte nuk mund të përshkruheshin më mirë se nga dora e një mendje brilante që ishte instaluar brenda qenies...

Euro bie në rekord historik/ Kursi i këmbimit, 16 prill 2024

Sot, më 16 prill 2024, në tregun valutor, dollari amerikan blihet me 94.4 lekë dhe shitet 95.4 lekë. Euro sot blihet me 100.3 lekë, ndërsa...

16 prill 1521/ Martin Luter nuk pendohet, mban fjalim në kuvendin e Vormit

Më 16 prill të vitit 1521, Martin Luter arrin në kuvendin e Vormit, ku klerikët shpresonin që ai të pendohej për mosbindjen ndaj kishës....

Një vaksinë orale mbron nga infeksionet e përsëritura të urinës për vite me radhë

Një spray që duhet aplikuar nën gjuhë redukton shfaqjen e infeksioneve urinare dhe mund të zvogëlojë përdorimin e antibiotikëve, të cilët nuk janë gjithmonë...

Lajme të tjera

Web TV