‘Breshëri’ aksidentesh/ Gonxhja: Edukimi rrugor të kthehet në prioritet kombëtar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhja thotë se edukimi rrugor duhet të kthehet në prioritet kombëtar, për shkak të rritjes së numrit të aksidenteve edhe nga këmbësorët.

Në një intervistë për ABC News, Gonxhja u shpreh se lëvizshmëria është një aspekt i rëndësishëm i jetës sonë të përditshme dhe për të garantuar sigurinë, duhet bashkëpunim institucional, por edhe ndërgjegjësimi i shoqërisë.

“Ky është një problem, është një problematikë. Nuk po them fenomen, por një aspekt i rëndësishëm i jetës sonë të përditshme.

Është lëvizshmëria e sigurt që nuk mund të zgjidhet dot pa një bashkëpunim, jo vetëm institicional, por pa një ndërgjegjësim të plotë të shoqërisë, pa një vënie në rend kryesor të një qeverie që ikën edhe vjen, pa adresuar këtë gjë me fonde, pa i dhënë rëndësinë e duhur që në familje, shoqëri, lagje, shkollë dhe pa e kthyer në një prioritet kombëtar.

Pse kjo?

Edhe sikur nga pikëpamja ekonomike, në kuptimin e një familjeje, Shqipëria, vetëm në vitin 2022, mendohet që ka pasur një kosto prej 403 milionë dollarë nga pasojat e aksidenteve rrugore, socio-ekonomike, këtu është e përfshirë gjithçka brenda”, theksoi ai.

Të fundit

Zelensky viziton memorialin e 11 shtatorit të Pentagonit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është duke qëndruar në SHBA, ku do të takohet edhe me presidentin amerikan, Joe...

Tha “Bismilah” para se të hante copën e derrit, 2 vjet burg për yllin e Tik Tok-ut

Një grua në Indonezi është burgosur për dy vjet pasi tha një lutje islame para se të hante mish derri, moment që e publikoi...

Messi flet mbi largimin nga PSG: “I vetmi argjentinas që nuk mori mirënjohje nga klubi”

Lionel Messi u largua këtë merkato nga Paris Saint-Germain me destinacion Amerikën aty ku tashmë aktivizohet me skuadrën e Inter Miamit. Historia e sulmuesit...

Republikanët kundërshtojnë paketën e ndihmës prej 24 miliardë dollarësh për Ukrainën

Gjatë vizitës së tij në Shtëpinë e Bardhë, Zelensky takoi kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy. McCarthy është kreu i Dhomës së Përfaqësuesve të...

Për sa miq kemi vërtet nevojë që të jetojmë mirë?

"Roli i një miku është të jetë pranë teje kur je në gabim, sepse çdokush do të jetë pranë teje kur ti ke të...

Lajme të tjera

Web TV