Policia amerikane, ekzekuton çiftin e kriminelëve Bonnie Parker dhe Clyde Barrow

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bonnie dhe Clyde u bënë të famshëm gjatë periudhës së njohur si Depresioni i Madh për një seri grabitjesh të dhunshme bankash, para se të vriteshin në një pritë të ngritur nga policia në Luiziana më 23 maj 1934.

Bonnie dhe Clyde, çifti i dashuruar, u zu në pritë nga oficerët e policisë në dalje të Gibsland-it, Luiziana. Të bllokuar në makinën e tyre, ata u bënë objekt sulmi i një breshërie plumbash, pas harbimit së tyre 21-mujor duke vjedhur pika karburanti, restorante, banka, dhe duke vrarë disa njerëz.

Bonnie Parker dhe Clyde Barroë, kishin tendencën të vrisnin këdo që fuste hundët në punën e tyre. Në janarin e vitit 1934, ata organizuan një arratisje nga burgu i Teksasit, që rezultoi me vdekjen e dy rojeve. Tre muaj më vonë, ata vranë dy oficerë dhe rrëmbyen një shef policie. Çifti nuk u martua kurrë. Bonnie nuk kishte lidhje me botën e krimit, por sipas historianëve ajo e zgjodhi këtë rrugë për shkak të dashurisë së saj të madhe për Clyde. Historia e tyre i ngjante një filmi, dhe më vonë u realizuan disa përshtatje kinematografike.

Armët e përdorura nga gangsterët amerikanë Bonnie Parker dhe Clyde Barroë, që, janë shitur në një ankand për 504.000 dollarë. Armët ishin pjesë e ankandit të organizuar nga kompania RR Auction dhe të titulluar “Gangsterët, keqbërësit dhe ligjvënësit amerikanë”, që u zhvillua në New Hampshire. Revolveri i Bonnie Parker, tip “Colt Detective Special 38”, ishte ai që tërhoqi shumën më të madhe, 264.000 dollarë. Ndërkohë, pistoleta e Clyde Barrow, “Colt 45”, e vitit 1911, u shit për 240.000 dollarë, ndërsa ora e tij e xhepit për 36 mijë dollarë.

Kalendar

23 Maj 1430 – Heroina e Francës, Zhan D’Ark kapet nga burgundasit, teksa ishte duke udhëhequr një ushtri që po përgatiste rrethimin e një fortese që mbahej nga britanikët.

23 Maj 1915 – Lufta e Parë Botërore:Italia i bashkohet aleatëve, duke përmbushur pjesën e saj të Traktatit të fshehtë të Londrës.

23 Maj 1932 – Në Brazil, 4 studentë qëllohen për vdekje gjatë një manifestimi kundër diktatorit brazilian Getulio Vargas, çka çoi në shpërthimin e revolucionit disa javë më vonë.

23 Maj 1945 – Lufta e Dytë Botërore:Heinrich Himmler, kreu i SS nazistë, kryen vetëvrasje, ndërsa ndodhej i burgosur nga aleatët.

23 Maj 1949 – Themelohet Republika Federale e Gjermanisë (Gjermania Perëndimore).

23 Maj 2014 – Shtatë persona, përfshirë autorin, gjejnë vdekje dhe 14 të tjerë plagosen gjatë të shtënave pranë kampusit të Universitetit të Kalifornisë.

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV