Pushime “të kripura”/ Shtrenjtimit të çmimeve i shtohen rritja e pagave të fluturimeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këto pushime verore që po afrojnë do të jenë edhe më “të kripura” se vjet. Shtrenjtimit të ushqimeve, pijeve e kostove të transportit këtë sezon i është shtuar edhe kosto e rritjes së pagave të punonjësve duke e çuar faturën totale në rreth 10 për qind më të lartë se verën e shkuar.

“Rritje do të ketë, por në nivele më të ulëta nga sa ndodhi vjet, është kthyer në një lloj trendi të përvitshëm, sigurisht ndikuar edhe nga normat inflacioniste që janë më të larta nga sa raportohet zyrtarisht.

Nuk duhet të harrojnë se ngjashëm po ndodh edhe në botë. Mjafton t’i referohemi Turqisë”, tha Rrahman Kasa, Unioni Turistik Shqiptar.

Çmimet e rritura kanë ardhur kryesisht si pasojë e shtrenjtimit të kostot së akomodimit në hotele, apartamente apo shezlong në plazh.

Gjithashtu, pijet alkoolike, ushqimet dhe transporti i tyre japin kontributin e tyre në rritjen e kostove të paketave turistike.

“Nga shtrenjtimi do të preken kryesisht rezervimet aty për aty. Rezervimet e mëhershme, për të cilat ka tarifa fikse thuajse nuk lëvizin. Kur aty ka ndryshim çmimesh, ndodh vetëm me mirëkuptim”, tha Rrahman Kasa, Unioni Turistik Shqiptar.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV