Vendet që bëni mirë të mos i vizitoni kurrë! Mund të rrëmbeheni ose të bini pre e krimeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse nuk e dini 25-vjeçarja e quajtur Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës.

Bukuroshja ka qenë në 196 shtete dhe sigurisht ka arritur të njohë shumë nga kultura e çdo vendi.Sipas saj janë 10 shtete të rrezikshme për një turist të zakonshëm.

Rekordmenia sugjeron që të mos shkelni në këto vende pasi mund të rrëmbeheni lehtësisht apo të bini pre e krimeve të ndryshme. Njihuni me këto 10 vende:

1.Koreja e Veriut

2.Bangladeshi

3.Libia

4.Sudani i Jugut

5.Republika e Afrikës Qendrore

6.Somali

7.Siria

8.Mali

9.Jemen

10.Afganistan

Interesi për udhëtimet solo vazhdon të rritet në mbarë botën, veçanërisht në mesin e grave. Hulumtimi nga Norwegian Cruise Line ka zbuluar se një në tre udhëtarë preferon të udhëtojë vetëm dhe veçanërisht gratë e moshuara janë duke e udhëhequr këtë trend.

Sipas hulumtimit të brendshëm nga rrjeti i udhëtimeve Virtuoso, rritja më e madhe e udhëtimeve solo në vitin 2022 erdhi nga gratë e moshës 65 vjeç e lart. Ndërkaq, nëse ende nuk keni nisur t’i planifikoni pushimet jeni në artikullin e duhur.

Të fundit

Ky zakon në dush ka efekte befasuese në tru: Për çfarë bëhet fjalë

A keni dëgjuar për përfitimet pozitive që dushi me ujë të ftohtë sjell në trupin dhe mendjen tuaj? Përveç nxitjes...

Gjashtë grupet e njerëzve që duhet të kufizojnë konsumimin e mishit të kuq!

Mishi i kuq ka një reputacion të keq prandaj mjekët dhe nutricionistët këshillojnë të mos e teproni me konsumimin e saj. Rekomandohet të mos...

Nga ndeshja Shqipëri-Çeki te drejtësia/ Astrologia bën parashikimin tronditës

Astrologia e njohur, Meri Shehu, ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në emisionin “Wake Up” për të bërë parashikimin e horoskopit për...

Habit inxhinieri: E dashuroj një grua virtuale, spikere lajmesh po e po

Inxhinieri Biomjekësor, Ermand Mertenika thë se ai do e dashuronte një grua sintetike. Duke diskutuar për spikeren më të re të lajmeve në Euronews Albania,...

Greqia mbyll Stadiumin Olimpik, impianti ka probleme me çatinë

Autoritetet greke kanë mbyllur stadiumin më të madh sportiv të vendit për shkak të pasigurisë së çatisë prej çeliku. Impianti u ndërtua për Lojërat...

Lajme të tjera

Web TV