Rusi-Ukrainë, çfarë ndodhi në luftimet e një jave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rekrutët e Ukrainës përgatiten për të rimarrë Bakhmutin; tre persona, duke përfshirë një fëmijë, të vrarë në Kiev; Sulmi me dron sheh që lufta të arrijë në Moskë

Brigada e 3-të Sulmuese e krainës po përgatitet të rimarrë qytetin Bakhmut, i cili ra 10 ditë më parë pas betejës më të përgjakshme të luftës deri më tani. Mes tyre është edhe një rekrutë që e identifikoi veten me shenjën e saj të thirrjes, Heavy, e zgjedhur për shijen e saj në muzikën rock.

Heavy është nga një fshat në rajonin e Sumy, i cili u pushtua nga trupat ruse në ditët e para të luftës. Ajo humbi njerëzit e afërt. Ajo ka qenë tashmë në luftë një herë. E pyetur pse kishte dalë vullnetare për një njësi luftarake, Heavy tha se mendonte se do të ishte “interesante”.

“Njësitë e sulmit do të jenë të parat që do të çlirojnë qytetarët tanë, kështu që unë dua të jem pjesë e tij,” i tha ajo Julian Borger dhe Artem Mazhulin. Heavy tha se drejtuesja e saj e togës i pëlqen t’i thotë: “Frika është ngjitëse, por edhe guximi.”

Operacionet paraprake kanë filluar tashmë për të hapur rrugën për një kundërofensivë kundër forcave pushtuese ruse, tha një këshilltar presidencial ukrainas. “Është një proces i ndërlikuar, i cili nuk është çështje e një dite, një datë të caktuar apo një ore të caktuar”, tha Mykhailo Podolyak. “Është një proces i vazhdueshëm de-okupimi dhe disa procese tashmë po ndodhin, si shkatërrimi i linjave të furnizimit ose hedhja në erë e depove pas linjave.”

Komandanti i forcave të armatosura të Ukrainës, gjenerali Valeriy Zaluzhny, gjithashtu ngriti pritshmëritë se një operacion i madh mund të jetë i afërt duke deklaruar në mediat sociale: “Ka ardhur koha për të marrë përsëri atë që është e jona”.

Tre të vdekur, duke përfshirë një fëmijë, në sulmin në Kiev

Një grua ulet me vajzën e saj në strehën e një shkolle gjatë një alarmi për sulm ajror, pranë një klinike që u dëmtua pas një sulmi me raketa ruse më 1 qershor 2023 në Kiev, Ukrainë.

Tre persona duke përfshirë një fëmijë u vranë dhe të paktën 11 persona u plagosën në një sulm me raketa herët në mëngjes në Kiev që goditi ndërtesa banimi, dy shkolla dhe një klinikë për fëmijë, sipas autoriteteve të qytetit, raportoi Julian Borger.

Sulmi, në atë që është Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve në shumë vende post-sovjetike, thuhet se përfshiu 10 raketa Iskander me rreze të shkurtër veprimi dhe kishte një paralajmërim vetëm disa minuta para se ato të goditeshin. Pjesa më e madhe e dëmeve duket se ishte nga rënia e mbeturinave pasi raketat në hyrje u kapën nga mbrojtja ajrore e kryeqytetit.

Dëshmitarët thanë se tre viktimat u vranë pasi streha e sulmit ajror ku ata nxituan nuk u hap. Presidenti Volodymyr Zelenskiy shprehu zhgënjimin për gabimin dhe tha se nëse zyrtarët lokalë nuk ishin në gjendje të siguronin mbrojtje, ata mund të ndiqen penalisht.

Komentet e tij u shfaqën që synonin autoritetet e qytetit të Kievit dhe kryebashkiakun Vitali Klitschko, me të cilin ai është përplasur periodikisht gjatë luftës, raportoi Reuters.

Gati 500 fëmijë janë vrarë në sulmet ushtarake në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022.

Moska u godit nga një sulm me dron në shkallë të gjerë

Një specialist inspekton fasadën e dëmtuar të një ndërtese shumëkatëshe pas një sulmi të raportuar me dron në Moskë.

Kryeqyteti rus u godit këtë javë nga një sulm me dron në shkallë të gjerë për herë të parë që nga pushtimi i Ukrainës, raportuan Andrew Roth dhe Pjotr Sauer. Dy persona u plagosën nga bastisja dhe disa ndërtesa banimi pësuan dëme të vogla.

Por rëndësia e sulmit qëndronte më shumë në nënvizimin e mënyrës sesi, në kontrast të plotë me Kievin, Moska deri më tani është mbrojtur nga shkatërrimi që ka shkaktuar pushtimi i Putinit.

Sondazhet kanë treguar se shumë në kryeqytet nuk i kushtojnë më vëmendje luftës, pasi restorantet dhe baret mbeten të mbushura me moskovitë të etur për të shijuar motin e ngrohtë.

Kohët e fundit ka pasur një model të dukshëm të përpjekjeve nga Kievi për të goditur objektivat thellë brenda Rusisë me dronë, sipas Peter Beaumont, në sulme të dizajnuara për të sjellë luftën në shtëpi në kryeqytetin e Rusisë, duke nënvizuar edhe faktin se Ukraina është në gjendje të anashkalojë mbrojtjen ajrore ruse. në mënyrë të përsëritur dhe se ka aftësinë për të goditur shumë brenda territorit rus.

Lexo edhe :  Ushtria amerikane në alarm, një balonë e panjohur hyn në hapësirën ajrore të SHBA

Partizanët rusë anti-Putin thanë se po kryenin një bastisje në qytetin Shebekino pak më shumë se katër milje përtej kufirit ukrainas në provincën Belgorod, sulmi i dytë partizan brenda Rusisë në më pak se dy javë.

Korpusi Vullnetar Rus, me bazë në Ukrainë, tha se kishte bombarduar ndërtesën lokale administrative ruse, ndërsa pamjet dramatike të një blloku të madh me zjarre të shumta në çati u postuan në një kanal lokal të mesazheve Telegram.

Vyacheslav Gladkov, guvernatori rus i rajonit të Belgorodit, tha se 12 rusë ishin plagosur në luftime, ndërsa 29 ndërtesa, duke përfshirë një kopsht fëmijësh, ishin dëmtuar nga “granatimet e shumta të artilerisë” që nga e mërkura.

Korpusi Vullnetar Rus, i cili udhëhiqet nga një nacionalist i shquar, tha se i kishte lejuar forcat ruse të tërhiqeshin në ndërtesën administrative përpara se ta synonin atë me raketa Grad. Një zëdhënës i grupit shtoi: “Shumë shpejt do të shohim periferi të Shebekinos”. Dan Sabbagh, Julian Borger dhe Patrick Wintour raportuan këtë histori.

Fëmijët ukrainas dërgohen në Rusi për përfitime financiare

Mijëra fëmijë janë rrëmbyer dhe dërguar në Rusi që nga pushtimi i plotë i Moskës në Ukrainë në shkurt të vitit të kaluar, raporton Peter Beaumont, dhe tani është bërë e qartë se disa janë marrë nga miqtë, apo edhe të afërmit, për arsye mercenare.

Një fëmijë i tillë ishte Alina, nëna e shoqes më të mirë të së cilës i tha asaj se pasi kishte pranuar ndihmën ushqimore ruse gjatë pushtimit rus të Khersonit, ajo do të ishte një objektiv i forcave ukrainase kur të rimarrë zonën. Në fakt, gruaja e shihte kujdesin për Alinën si një mënyrë për të marrë para dhe një apartament më të mirë nga shërbimet sociale në Rusi. Pasi kaloi kufirin, ajo u bë abuzive.

Megjithëse Alina është një nga qindra fëmijët ukrainas që do të kthehen në Ukrainë, një histori tjetër nga Peter Beaumont dhe Pjotr Sauer theksoi vështirësitë me të cilat përballen ukrainasit që përpiqen të rimarrin fëmijët e tyre.

Olga Guruli, e cila udhëtoi për në Rusi me shpresën për të rregulluar riatdhesimin e kumbarit të saj dhe vëllait të tij nga provinca Kherson e pushtuar nga Rusia, u arrestua, u mor në pyetje për dy ditë dhe u kërcënua se do të dërgohej në një koloni penale përpara se të deportohej në Bjellorusi.

Zelenskiy përshëndet “mbështetje të fuqishme” në samitin e Moldavisë

(L-R) Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, kryeministri armen Nikol Pashinyan, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron takohen në Kështjellën Mimi në Bulboaca, Moldavi, të enjten.

Volodymyr Zelenskiy tha se kishte marrë “mbështetje të fuqishme” nga aleatët që merrnin pjesë në një samit në Moldavi, pasi u zbulua se avionët luftarakë F-16 mund të viheshin në dispozicion të Ukrainës brenda gjashtë muajve, raportoi Lisa O’Carroll.

Duke mbyllur konferencën e 46 liderëve evropianë të mbajtur në një kështjellë 12 milje (19 km) nga kufiri me Ukrainën, presidenti i vendit foli për rëndësinë e përmbysjes së epërsisë së Rusisë në ajër me një “mburojë qielli” që përfshin një kombinim të raketave Patriot dhe F. -16s. Ai gjithashtu fitoi mbështetjen nga Rishi Sunak në betejën e tij për anëtarësim të përshpejtuar në NATO.

Ukraina ndërtoi më shumë turbina me erë në tokë vitin e kaluar sesa Anglia

Ukraina ka përfunduar më shumë turbina me erë në tokë se Anglia që nga pushtimi – pavarësisht premtimit të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për të lehtësuar kufizimet në fermat e erës në tokë, raportoi Jillian Ambrose. Vetëm dy turbina me erë në tokë janë instaluar në Angli që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt të vitit të kaluar, duke gjeneruar 1 megavat (MW) energji elektrike në fshatin Staffordshire të Keele. Ndërkaq, termocentrali i erës Tyligulska i Ukrainës, i pari që do të ndërtohet në një zonë konflikti, ka filluar të prodhojë mjaftueshëm energji elektrike të pastër për të furnizuar me energji rreth 200,000 shtëpi vetëm 60 milje nga vija e frontit në rajonin jugor të Mykolaiv, me 19 turbina që ofrojnë një kapacitet të instaluar prej 114 MW.

Ed Miliband, sekretari i ndryshimit të klimës në hije, tha: “Kjo zbulim i jashtëzakonshëm është një padi e tmerrshme ndaj Rishi Sunak dhe dështimit të tij tronditës për t’i dhënë fund ndalimit të erës në tokë.

Burimi: theguardian.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

U tha se thumboi Arbana Osmanin për ‘Big Brother VIP’, reagon Dea Mishel

Një postim i Dea Mishel gjatë spektaklit të kaluar të 'Big Brother VIP Albania 3' shkaktoi disa polemika në...

A ka pasur Shqipëria Aleks Navalny-t e saj?

Nga Ylli Pata Historia e eleminimit të njeriut që mund t’i trondiste pushtetin Vladimir Putinit ka marrë sot kryeartikutjt e mediave kryesore në botë. Disa thonë...

“Duke shty procesin”, Rama shfaqet pas komisionerit Varhelyi, e shoqëron drejt…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetin social “Instagram” një foto ku shfaqet duke shoqëruar komisionerin e BE për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi...

Berisha: Fondi prej 6 miliardë eurosh është “mollë e ndaluar “ për Shqipërinë

Gjashtë miliardë euro, ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje e...

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për të siguruar një mandat tjetër....

Lajme të tjera

Web TV