Ky është qyteti më i mirë në botë për të jetuar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vjena kryeson listën e qyteteve më të këndshme për të jetuar për herë të katërt në pesë vjet, ndërsa protestat kundër reformës së pensioneve të Francës ndëshkojnë Parisin dhe Lionin, sipas një renditje vjetore të publikuar sot.

Kryeqyteti austriak mbetet në krye të renditjes së Economist Intelligence Unit, një institut kërkimor i lidhur me revistën The Economist.

Protestat për reformat e pensioneve në Francë bënë që qytetet e saj të bien në renditje, shpjegojnë autorët e studimit. Kështu Parisi ra nga vendi i 19-të në vitin 2022 në i 24-ti në 2023-ën, Lyon-i nga vendi 25-të në të 30-tën.

Londra zë vendin e 46-të në 2023, Nju Jorku i 69-ti.

Indeksi i EIU bazohet në 30 kritere cilësore dhe sasiore në fusha specifike: stabiliteti, sistemi shëndetësor, kultura, mjedisi, arsimi, infrastrukturë.

Kryeqyteti austriak ofron një kombinim pothuajse ideal në këto zona dhe nuk penalizohet përveç mungesës së eventeve të mëdha sportive.

Vendin e dytë e zë Kopenhaga.

Midis vendit të 3-të dhe të 9-të, ka qytete në Australi, Zvicër, Kanada, si dhe Osaka (Japoni) dhe Auckland (Zelanda e Re), të cilat së bashku zënë vendin e 10-të.

Në vitin 2023, në të gjitha qytetet e studiuara, indeksi mesatar i cilësisë së jetës arrin nivelin më të lartë në pesëmbëdhjetë vjet, veçanërisht në aspektin shëndetësor, arsimor dhe kulturor, pas përfundimit të masave kufizuese të lidhura me pandeminë.

Në të kundërt, rezultatet bien për stabilitetin në shumë qytete, veçanërisht në Evropë, për shkak të protestave që përjetuan.

Qytetet në Azi dhe Oqeani shohin rritjen më të madhe në një vit: Wellington (Zelanda e Re) ngrihet 35 vende, Hanoi (Vietnam) 20, Kuala Lumpur (Malajzi) 19.

Lexo edhe :  Pse miqtë janë kaq të rëndësishëm për lumturinë e një çifti?

Në vendet e mesme të renditjes mund të gjenden shumë qytete kineze.

Kievi, kryeqyteti i Ukrainës, kthehet në renditje në vitin 2023, por tani ka rënë në vendin e 165-të, ndërsa Damasku, kryeqyteti i Sirisë, mbetet që nga viti 2015 qyteti i botës i karakterizuar nga EIU si më i keqi për të jetuar.

Të fundit

Disiplina e re që transformon fosilet në robotë për të studiuar evolucionin e tyre

Një organizëm i lashtë fosile detare, i cili daton 450 milionë vjet më parë, është kthyer në jetë në...

Sot seanca në GJKKO për betimin e Fredi Belerit,e pranishme dhe ambasadorja greke

Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar zhvillohet sot seanca për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, i cili kërkon...

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i Disiplinës dhe Etikës ka...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Lajme të tjera

Web TV