Vlora mbytet nga tymi toksik në pikun e sezonit, IKMT gjobit me 1 milion lekë bashkinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit e ka gjobitur me 1 milion lekë, bashkinë e Vlorës,  për zjarrin që ka rënë në fushën e mbetjeve dhe po vazhdon prej dy ditësh duke shkaktuar një ndotje të madhe pikërisht në kulmin e sezonit turistik.

Mësohet gjithashtu se  Agjencia Rajonale e Mjedisit me seli në qytetin e Fierit se ka nisur procedurat për të marrë masa mbi ndotjen e shkaktuar.

Shërbimi zjarrfikës ka luftuar për të shuar flakët, që kanë shqetësuar banorët dhe turistët e shumë të Vlorës.

Policia e Shtetit ka shoqëruar disa persona me dyshimin se zjarrvënia ka qënë e qëllimshme. Problem i zjarrit, i erës së keqe që është përhapur nuk është i pari. Kjo situatë është e përsëritur.

Të fundit

VIDEO/ Roma ndalet në barazim në transfertën e Servettes, Lukaku gjen sërish rrjetën

Roma ka barazuar me rezultat 1-1 me Servetten në kuadër të grupit G në Ligën e Evropës. Vendasit e nisën...

VIDEO/ Aston Villa mposht Legian dhe vulos kualifikimin, supergol nga Ernest Muçi

Futbollisti shqiptar, Ernest Muçi, ka shënuar një super gol në përballjen mes Aston Villës dhe Legia Varshavës që u zhvillua në kuadër të raundit...

“S’ka qumësht, jepini ujë me sheqer”, qendra e grave të dhunuara lë foshnjat pa ushqim

Emisioni Fiks Fare solli një skandal me një qendër ku strehohen gratë e dhunuara, të cilat kanë një urdhër mbrojtje dhe shteti i dërgon...

OBSH: Rastet globale të malaries tejkaluan nivelet para pandemisë së COVID-19

Rastet globale të malaries tejkaluan nivelet para pandemisë së koronavirusit dhe arritën në 249 milionë në mes të një numri në rritje të kërcënimeve...

Agjencia e OKB-së për motin: Vitit 2023, më i nxehti në histori

Agjencia e OKB-së për motin njoftoi të enjten se viti 2023 është viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë ndërsa paralajmëron se ka shenja...

Lajme të tjera

Web TV