Nuk ka burra/ Ky është fshati i pèrbërë vetëm nga femra

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një vend për gratë, nga grate. Kjo është ajo që përfaqëson Umoja, një fshat në kontenë Samburu, Kenia veriore. Duket shumë si vendbanimet e tjera fisnore, me kullota dhe kasolle përreth, përveç një gjëje.

Nuk ka burra.

E themeluar në vitin 1990 si një vend i shenjtë për gratë e Samburut që i shpëtojnë dhunës me bazë gjinore , Umoja është shtëpia e femrave të të gjitha moshave. Burrave u ndalohet hyrja për të krijuar një hapësirë ??të sigurt për vajzat dhe gratë që janë të mbijetuara të dhunës dhe abuzimit seksual, të dëbuar nga familjet e tyre, si dhe atyre që i shpëtojnë martesës së fëmijëve ose gjymtimit gjenital femëror (FGM).

Anëtarët e parë të Umoja ishin nga fshatrat e largëta Samburu të shpërndara nëpër Luginën e Riftit. Shifrat e sakta zbehen, por në rastin më të madh, ky fshat i vetë-qëndrueshëm ka qenë shtëpia e rreth 50 familjeve të përbëra nga gra dhe fëmijët e tyre dhe vazhdon të edukojë banorët e tij mbi të drejtat e grave dhe dhunën me bazë gjinore. Çdo djalë lejohet të jetojë në fshat derisa të mbushë 18 vjeç.

Mënyra e jetesës së atyre që jetojnë atje është modeste, me gratë që punojnë për të siguruar të ardhura për ushqim dhe burime arsimore për fëmijët e fshatit dhe disa nga vetë gratë. I vendosur rreth një kilometër larg nga Umoja është një kamping ku qëndrojnë shumë turistë kur vizitojnë rajonin për të eksploruar rezervatin e famshëm të kafshëve të egra Maasai Mara. Turistët që dëshirojnë të vizitojnë Umoja paguhen me një tarifë të vogël hyrjeje dhe mund të blejnë stoli të përpunuara me rruaza dhe vepra artizanale të tjera të punuara me dorë nga gratë Samburu.

Të fundit

Miratimit i Ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa “shpërthen” ndaj Kumbaros: Dështake..

Pas miratimit të ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa ka folur për mediat duke thënë se do të...

“Turizëm me lekët e taksapaguesve”/ Erkand Qerimaj akuza të rënda’ kreut të Peshëngritjes

Erkand Qerimaj, peshëngritësi kampion ka akuzuar kreun e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjozën, se abuzon me fondet e taksapaguesve dhe prej 2013 e...

Çfarë ndodhi mes çiftit? Ilnisa i lë partnerin për një natë Eglës: Sonte fli me Meritonin

Banorët e “Big Brother Vip”, Ilnisa Agolli dhe Gazi, së fundmi kanë injoruar hapur aktoren Egla Ceno, duke e quajtur atë fëmijë të vogël. Gazetarja...

Tom Cruise ndahet nga ish-gruaja e oligarkut rus Elsina Khayrova

Thuhet se Tom Cruise është ndarë nga e dashura e tij socialiste ruse, Elsina Khayrova, vetëm disa ditë pasi takoi fëmijët e saj. Aktori i...

Çfarë ndodhi? Luiz Ejlli ironizon “Big Brother VIP 3”

Fituesi i “BBV2”, këngëtari Luiz Ejlli ka dhënë mendimin e tij për edicionin e tretë të Big Brother VIP duke e krahasuar me emisionin...

Lajme të tjera

Web TV