Shkenca e makaronave: Ja si duhet të gatuhen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Gatimi i makaronave ndjek një proces mjaft kompleks kimik-fizik. Dhe një keqkuptim i zakonshëm që duhet të shpërndahet është se 100 gradë nuk është e nevojshme për ta gatuar atë.

Makaronat janë padyshim pjata e parë më e pëlqyer dhe më e pëlqyer në kuzhinën italiane, por ndoshta jo të gjithë e dinë se gatimi i tyre drejtohet nga një proces mjaft kompleks, i cili përfshin tre faktorë kryesorë: depërtimin e ujit në brumë, xhelatizimin e niseshtës

MAKARONA MË TË TRETSHME. Ne duhet të shpërndajmë menjëherë klishenë më të përhapur, domethënë se, sado e pabesueshme të duket, nuk është vërtet e nevojshme ta çojmë ujin në 100 °C (ose më pak, nëse jemi në një lartësi të caktuar) për të lejuar thithjen e ujit. , meqenëse ky proces do të ndodhte tashmë midis 60 dhe 80 °C. E njëjta gjë vlen edhe për xhelatinizimin, pra atë fenomen fizik ku masa e një trupi të ngurtë ngjizet, duke u shndërruar në xhel: në rastin e niseshtës kjo ndodh ndërmjet 50 dhe 70 °C.

Për më tepër, denatyrimi/koagulimi i glutenit është në vend të kësaj një proces kimik që “ndryshon” strukturën e proteinës (gluteni është një proteinë) gjithashtu duke e bërë atë më të tretshëm.Përshtatur nga Fokus.it/O.S 

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV