Ndodh për herë të parë, shkenca publikon hartën si formohen gjymtyrët e trupit njerëzor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkencëtarët kanë treguar për herë të parë procesin e formimit të gjymtyrëve të fetusit me anë të një “harte” qelizore.
Gishtërinjtë e duarve dhe të këmbëve të njeriut nuk rriten me drejtim nga jashtë. Ato krijojnë një formacion të madh dhe qelizat tërhiqen duke formësuar dalëngadalë gjymtyrët.

Pas rreth 7 javësh që qelizat zhvillohen, një “vdekje e organizuar” e tyre më në fund zbulon formën e gishtërinjve.

Procesi i formimit të gjymtyrëve është vizualizuar për herë të parë te njeriu sepse më parë vetëm është studiuar te minjtë apo zogjtë. Kjo mund të ndryshojë mënyrën si mjekët diagnostikojnë dhe trajtojnë çrregullimet muskulare e skeletore.

Studimi është pjesë e iniciativës së Atlasit të Qelizës Njerëzore i cili synon të hartëzojë çdo lloj qelize në trupin njerëzor. Shkencëtarët kanë përdorur teknologjinë më të fundit për të krijuar harta që tregojnë vendndodhjen ekzakte të qelizave në fazat e para të zhvillimit të organizmit njerëzor.

Fillimisht gjymtyrët shfaqen si trajta të çregullta në anët e trupit, pa një formë ose funksion specifik. Pas 8 javësh zhvillimi, ato formohen plotësisht, janë të ndërlikuara nga ana anatomike dhe quhen gjymtyrë të plotësuar me gishtërinj.

Kjo kërkon një orkestrim të shpejtë dhe preciz nga qelizat. Çfarëdo ndërlikimi, sado i vogël mund të ndikojë dhe të rezultojë në një sindromë që prek gjymtyrët, gjë që ndodh çdo 1 në 500 lindje në mbarë botën./O.S

 

 

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV