Arsyet pse duhet ta doni stinën e vjeshtës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vjeshta është një stinë e mrekullueshme. Ekuinoksi i vjeshtës shënon fundin e verës dhe fillimin e udhëtimit drejt dimrit me një shfaqje të vërtetë të aromave dhe ngjyrave tipike të këtij sezoni.

Vjeshta është një stinë e mrekullueshme. Ekuinoksi i vjeshtës shënon fundin e verës dhe fillimin e udhëtimit drejt dimrit me një shfaqje të vërtetë të aromave dhe ngjyrave tipike të këtij sezoni.

Le të mos dekurajohemi nga ditët e para me shi dhe të mësojmë ta vlerësojmë vjeshtën në të gjitha aspektet e saj. Temperaturat fillojnë të bien, por ngjyrat e ndritshme të vjeshtës na ngrohin. Këtu janë dhjetë arsye për ta dashur vjeshtën dhe për ta mirëpritur atë në maksimum.

Sezoni i kungujve fillon përsëri

Me ardhjen e vjeshtës, sezoni i kungujve fillon zyrtarisht përsëri dhe ne e duam shumë këtë perime. Kungulli ka një aromë të veçantë që është i përshtatshëm për përgatitjen e gatimeve të shijshme, të tilla si supave, tiganisjeve, pjatave anësore dhe ëmbëlsirave. Dritë jeshile për imagjinatën në kuzhinë.

Ngjyrat e vjeshtës janë të mrekullueshme

Vjeshta është stina në të cilën natyra manifestohet me ngjyrat e saj më të bukura. Është e pamundur të mos josheni nga ngjyrat fantastike të vjeshtës të gjetheve dhe pemëve.

Thjesht bëni një shëtitje në një park për të kuptuar se sa e mrekullueshme është natyra në këtë stinë. Ngjyrat e vjeshtës na japin relaks dhe na gëzojnë pavarësisht se vera ka mbaruar.

Ne mund të shkojmë dhe të mbledhim gështenja

Ata që i duan gështenjat mund të përfitojnë nga muajt e vjeshtës për të shkuar dhe për t’i zgjedhur ato.

Shumë prej jush do të kujtojnë daljet në fëmijëri, duke mbledhur gështenja nën shoqërinë e të gjithë familjes dhe më pas duke u mbledhur në mbrëmje për të shijuar disa gështenja të shkëlqyera të pjekura.

Dhe ata që dinë të njohin kërpudhat do të jenë në gjendje të përfitojnë nga vjeshta për të shkuar dhe për t’i mbledhur ato.

Ne bëjmë fotot më të mira të vitit

Ata që e duan fotografinë e dinë se ngjyrat e vjeshtës dhe drita tipike e këtij sezoni janë një kombinim me të vërtetë ideal për të bërë foto të bukura.

Ne mendojmë për të dyja fotografitë, atyre kushtuar natyrës në vetvete dhe zgjedhja e peizazhit të vjeshtës si sfond për portrete. Nëse të pëlqen të fotografosh, mos e humb këtë mundësi.

Lexo edhe :  4 shenjat që një mashkull do të bëhet baba i shkëlqyer

Takohemi me miq për të na treguar për pushimet

Në fund të verës dhe fillimin e vjeshtës është mirë të takoheni përsëri me miqtë. Të gjithë me siguri do të kenë histori për të treguar dhe do të jetë kënaqësi të kujtojmë verën së bashku dhe të fillojmë të organizojmë disa aktivitete për të bërë së bashku gjatë vjeshtës.

Mbrëmjet me shi nën shoqërinë e një libri janë të shkëlqyera

Vjeshta shoqërohet gjithashtu me kthimin e mbrëmjeve me shi pas nxehtësisë së verës. Kur ndiheni pak të lodhur dhe dëshironi të pushoni, është mirë të kaloni një mbrëmje të qetë në një kolltuk ose divan nën shoqërinë e një libri dhe një filxhani çaji ose një çokollate të nxehtë.

Ende nuk është shumë ftohtë për udhëtime në natyrë dhe piknik

Në fillim të vjeshtës akoma nuk është aq ftohtë sa të duhet të heqësh dorë nga një udhëtim në natyrë. Në të vërtetë, edhe gjatë vjeshtës mund të kemi fatin të marrim një dhuratë fundjave me temperatura pothuajse verore. Kështu që është koha për të organizuar një udhëtim të këndshëm në fshat ose në mal dhe ndoshta edhe një piknik.

Ne mund të vazhdojmë të kultivojmë kopshtin e perimeve

Në varësi të vendit ku jetojmë, edhe në vjeshtë mund të vazhdojmë të kultivojmë kopshtin e perimeve. Sekreti është që të kemi një minimum organizimi dhe të parashikojmë atë që ne dëshirojmë të mbledhim në vjeshtë. Të jesh në gjendje të kesh kunguj dhe lakra nga kopshti yt gjatë muajve të vjeshtës do të jetë vërtet një kënaqësi e madhe.

Kemi më shumë kohë për vetë-prodhim

E dini, koha nuk është gjithmonë e butë në vjeshtë, por ne mund t’i kushtojmë ditët me shi gjithçkaje që duam, duke filluar me vetë-prodhim dhe punë të vogla të bërame fëmijët. Ndoshta mund të përpiqemi të bëjmë bukë dhe konserva në shtëpi, si dhe lodra të thjeshta.

Më në fund mund të mblidhemi rreth zjarrit

Nëse keni mundësi në vjeshtë, mos e humbni rastin të mblidheni rreth oxhakut ose sobës me të dashurit tuaj.

Ngrohtësia e zjarrit është vërtet mikpritëse dhe shoqëria e miqve dhe familjarëve gjatë mbrëmjeve të vjeshtës ngroh zemrën dhe ndihmon në uljen e stresit./   S.M

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV