Shkencëtarët zbulojnë vendin e duhur për të ruajtur qumështin në frigorifer

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekspertët paralajmërojnë se po e zvogëlojmë jetëgjatësinë e qumështit duke e mbajtur atë në derën e frigoriferit dhe në vend të kësaj ai i duhet të vendoset më brenda ku temperatura është më e ftohtë, shkruan Daily Mail.

Konfuzioni rreth vendit ku duhet të ruhet qumështi ka qenë i përhapur në  Twitter  këtë javë pasi fermeri Ceri Cryer u kërkoi  shikuesve të BBC Breakfast të mos e mbanin në derën e frigoriferit.

“Duhet ta vendosni në pjesën kryesore të frigoriferit në pjesën e pasme dhe jo në pjesën e përparme të frigoriferit, në derën e frigoriferit, që është pjesa më e ‘ngrohtë’ e frigoriferit”, tha Ceri Crye.

Por disa shikues ishin skeptikë, duke theksuar se shishet e qumështit janë shpesh shumë të mëdha për t’u ruajtur në një raft frigoriferi dhe ka të ngjarë të rrjedhin.

Që atëherë, shkencëtarët kanë mbështetur pikëpamjen e Cryer, duke shtuar se djathi, kosi dhe produktet e tjera të qumështit gjithashtu duhet të mbahen më thellë brenda frigoriferit./I.S

Të fundit

Buxheti shtesë 2024, qeveria kursen nga skema e pensioneve 75 mln euro

Qeveria miratoi gjatë javës ndryshimet e para në buxhet duke shtuar planin e të ardhurave të përgjithshme me 10,6...

A e dini se në cilën moshë njerëzit janë më të pakënaqur?

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më të palumturit. Hulumtimi nga David Blanchflower, profesor i ekonomisë...

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?

Djemtë mund të jenë vërtetë të vështirë për t’u lexuar. Por ajo që mund ta bëjë më të lehtë është kërkimi i disa shenjave...

Trump fiton Karolinën e Jugut/ Mposht lehtësisht Nikki Haley

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley në Karolinën e Jugut, raporton BBC. Ish-presidenti fitoi ndaj...

“Ikin dy dhe hyjnë tre”, njihuni me banorët e rinj që u bënë pjesë e garës së BBVA

Koreografi Albi Nako dhe këngëtarja Arta Kabashi janë personazhet të cilët nuk do të jenë më pjesë e shtëpisë më të ‘zhurmshme’ në Shqipëri....

Lajme të tjera

Web TV