Psikologjia/ Pse burrat qajnë më pak se gratë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qaj dhe do ta kalosh, thonë ata. Megjithatë burrat qajnë pak. Jo vetëm për arsye kulturore, por edhe biologjike.

Lotë dhimbjeje, frike, zemërimi apo emocioni. Ndonjëherë edhe nga gëzimi. Të qash , thonë studimet, është e mirë për ty: është një prizë që çliron tensionin: e rëndësishme është që të mos zgjasë shumë. Gjithashtu në këtë rast, një ndryshim në sjellje midis burrave dhe grave është i dukshëm : burrat qajnë dukshëm më pak. Sipas një studimi të Universitetit të Pitsburgut, mesatarisht pesë herë më pak.

QAJ ÇFARËDO QË TË NDODHË. Pse? Arsyet pse meshkujt janë më pak të prirur për t’u zhvendosur janë shkencore dhe kulturore. Nga pikëpamja biologjike, hormoni testosteron, tipik për meshkujt, mund të frenojë të qarën, ndërsa prolaktina, e pranishme në nivele më të larta te femrat, përkundrazi mund ta lehtësojë atë.

BURRAT E PASUR QAJNË MË SHUMË. Për më tepër, është mjaft e qartë se ajo që i kufizon meshkujt nga shprehja e emocioneve është konteksti social në të cilin lotët konsiderohen joburrërore : në shumë kultura, e qara mashkullore konsiderohet një shenjë e fortë dobësie. Megjithatë, kjo tabu mungonte në epokat e kaluara historike: në kohët e lashta, për shembull, e qara mashkullore konsiderohej si një simptomë e fisnikërisë së shpirtit, aq sa heronjtë, luftëtarët dhe njerëzit e shquar shpesh lëviznin pa turp.

Duke lënë mënjanë dallimet seksuale, duke analizuar të dhënat nga 37 vende anembanë botës, hulumtimi i botuar në revistën Cross Cultural Research zbuloi se, pavarësisht nga niveli i mirëqenies ekonomike, njerëzit qajnë shumë më tepër në kombet e pasura. Dhe studime të tjera vërtetojnë se, para adoleshencës, djemtë dhe vajzat qajnë njësoj që në moshë shumë të re./I.S

Burimi:focus.it

 

 

Të fundit

Meta probleme me drejtësinë? Analisti thumbon ish-presidentin:Pa qenë i pandehur nga SPAK

Analisti Skënder Minxhozi thotë se kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po sillet sikur ka probleme me drejtësinë. Në...

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga Buxheti i shtetit. Aplikimet mbyllen...

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do të revolucionarizonte fizikën dhe kuptimin...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, Guardiola më komplimentoi”

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli që zgjati 120 minuta. Dhe...

Lajme të tjera

Web TV