Bota tani ka më shumë frikë nga inflacioni sesa nga Covid

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rritja e kostos së jetesës është shqetësimi më i madh global.

Në dy vitet e fundit nuk ka pasur mungesë të burimeve të shqetësimit: mes Covid-it , luftës , inflacionit , krizës energjetike dhe ndryshimeve klimatike , sigurisht që nuk mungojnë arsyet për t’u shqetësuar.

Por çfarë na shqetëson më shumë? IPSOS, një kompani shumëkombëshe e kërkimit dhe konsulencës së tregut, pyeti pothuajse 20,000 qytetarë nga 29 vende të botës midis 16 dhe 74 vjeç çdo muaj për dy vjet: sondazhi tregoi se nëse disa shqetësime mbaheshin “konstante”, të tjerët kanë shkuar në maja ose fundi i shkallës sonë të përparësisë. Le të shohim se cilat.

SjelljeProfesionet: i besojmë më shumë politikanit apo mjekut?

NGA COVID NË INFLACION. Në shtator 2020, pas një vere normaliteti të rizbuluar (momental), rastet filluan të rriteshin përsëri dhe u fol për bllokime të reja të mundshme dimërore: në këtë klimë, duke pasur parasysh pranverën e kaluar, për pothuajse gjysmën e të anketuarve në anketë, Covid ishte mendimi kryesor.

Sot, megjithatë, kriza shëndetësore ka marrë përfundimisht në prapaskenë: në shtator 2022 vetëm një në 10 persona e vendos Covid-in në krye të shqetësimeve të tyre .

Tani është rritja e kostos së jetesës ajo që është në qendër të shqetësimeve tona: inflacioni kaloi nga një shqetësim serioz në 8% të rasteve në një shqetësim serioz për katër në 10 pjesëmarrës.

Këtu është renditja e çështjeve që na kanë shqetësuar më shumë në dy vitet e fundit: disa janë shqetësime “të qëndrueshme” (si varfëria dhe paqëndrueshmëria sociale), të tjera kanë pasur një tendencë në rritje ose në zbritje (si papunësia, e cila tani na shqetëson pak më pak se në 2020). © Ipsos Global Advisor

Lexo edhe :  Kur nis procesi/ Rivlerësimi i pronës, ja sa do të paguajnë qytetarët

PARATË VLEJNË GJITHNJË E MË PAK. Më të shqetësuarit janë qytetarët e Polonisë dhe Argjentinës, por është e rëndësishme të theksohet se për këto dy vende inflacioni ka qenë gjithmonë një nga burimet kryesore të ankthit dhe se tashmë në vitin 2020 gjysma e polakëve dhe argjentinasve e vendosin atë në krye të listën e shqetësimeve.

Ndryshe është çështja në kontinentin europian, ku inflacioni u ngrit shpejt në ballë të shqetësimeve, duke shmangur Covid-in: në vitin 2020 vetëm 9% e italianëve ishin të shqetësuar për rritjen e çmimeve, ndërsa tani përqindja është rritur në 35%. E njëjta tendencë u regjistrua në Britaninë e Madhe, e cila shkoi nga 19% në 56%, në Spanjë (nga 9% në 39%), në Francë (nga 13% në 39%) dhe madje edhe në Gjermani (nga 19% në 49%. ).

SjelljeLufta rrit rrezikun e rrotullimit të gjykimit: truket për të dalë prej saj

PAKËNAQËSI E PËRGJITHSHME Sondazhi IPSOS zbulon gjithashtu një pakënaqësi të përgjithshme midis qytetarëve me menaxhimin e këtyre çështjeve nga qeveritë e tyre: sipas dy të tretave të pjesëmarrësve vendi i tyre nuk po shkon në drejtimin e duhur dhe vetëm banorët e Arabisë Saudite dhe Indonezisë duket se janë plotësisht të kënaqur. me vendin ku jetojnë, përkatësisht me 95% dhe 81% përgjigje pozitive.

Më kritikët ishin peruanët dhe argjentinasit, me vetëm 10% përgjigje pozitive, ndërsa tetë nga 10 italianë besojnë se Italia nuk po shkon në drejtimin e duhur./  Përshtatur nga Focus.it   S,M

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV