“I kërkoj falje tim biri”/ Luftoi me kancerin, gazetarja e njohur rrëqeth me historinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

E ftuar në “Pasditja ime”, gazetarja Edlira Birko, në një rrëfim të ndjerë, tregoi përjetimet e saj.

Teksa kujtoi fëmijët, ajo nuk i mbajti dot lotët, ndërsa i kërkoi falje të birit sepse në një moment dobësie, i kishte thënë se nuk do t’ia dilte.

“Fëmijët e mi e përjetuan shumë keq dhe unë nuk mund të hidhja vështrimin edhe te familja sepse ata e vuajnë dy herë më shumë. Unë i kam lejuar të mi shohin lotët, por në mëngjes jam ngritur jam krehur dhe kam shkuar në punë, kam bërë nga 2 apo 3 punë. Por për një gjë dua t’i kërkoj falje tim biri.

Një herë kam qenë keq dhe kam vendosur kokën në gjoksin e tim biri dhe i thash ‘më duket se mami nuk do ja dalë’. Ky është pengu im më i madh në jetë sepse një prind nuk duhet t’ia thotë fëmijës së tij këtë”, u shpreh Birko.

Po ashtu ka treguar historinë e saj edhe moderatorja Rezarta Reçi, ku thotë se ajo u përpoq që të mos e humbte optimizmin.

“Më thanë që ishte një luftë që duhej ta bëja vetë. Më detyruan edhe me ëmbëlsi dhe instinktivisht zgjodha të mos ia vija veshin kimiove, sëmundjes që kisha, mendoja sikur nuk ekzistonte.

Çdo mëngjes zgjohesha. i kam provuar të gjitha, me flokë, pa flokë, por nuk e hoqa kurrë buzëqeshjen. Miqtë më kanë qëndruar shumë pranë. Nuk u flisja kurrë dhe nuk më flisnin kurrë për sëmundjen.

Bënim biseda sikur nuk ekzistonte. Pastaj natën me celular fillova të shkruaja dy romanet e mia dhe mendoj se bëra shumë mirë që i kam hedhur ato mendime të trishta që më kapnin gjatë natës dhe ishin të vërteta, dhe ky grup mbështetës më merrte në telefon. Të gjithë këtyre miqve u jam mirënjohëse pa përjashtim”, tregoi moderatorja./   S.M

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV