Moti i keq ‘bën kërdinë’/ Evakuohen nga shtëpitë e tyre 700 mijë banorë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 111 njerëz kanë vdekur dhe 700 mijë të tjerë janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm në Bririn e Afrikës në javët e fundit.

Sipas një njoftimi të organizatës joqeveritare Save the Children, në mesin e viktimave janë 16 fëmijë.

Reshjet e pandërprera në qarqet veriore të Kenias dhe kryeqytetin Nairobi kanë çuar në përmbytje të përhapura, duke zhvendosur rreth 36 mijë njerëz, raportojnë mediat e huaja.

Përmbytjet janë të fundit në një seri ngjarjesh ekstreme të motit në vitet e fundit që godasin Afrikën, ku fëmijët dhe komunitetet e gjejnë veten në ‘fundin’ e krizës globale të klimës.

Agjencia e ndihmës po bën thirrje për ndërhyrje urgjente kombëtare dhe ndërkombëtare për t’iu përgjigjur zhvendosjes masive në Kenia, Etiopi dhe Somali.

Shumë nga familjet e zhvendosura, duke përfshirë mijëra fëmijë, tashmë kanë nevojë për furnizime emergjente si ushqim, strehim, ujë të pastër dhe tualete.

Fenomeni El Niño rriti reshjet e sezonit të shirave në rajon, duke prekur kryesisht Somalinë, por edhe Etiopinë dhe Kenian.

Drejtori i vendit të Save the Children për Somali, Mohamud Mohamed Hassan, tha:

“Ne po bëjmë thirrje për veprime urgjente për të ndihmuar komunitetet të përgjigjen dhe të mbrojnë më mirë jetën e fëmijëve dhe të zvogëlojnë ndikimin afatgjatë. Ndërsa fëmijët janë më të cenuarit ndaj krizave si këto, ata janë gjithashtu jashtëzakonisht elastikë. Me mbështetjen e duhur, të dhënë në kohën e duhur, ata mund të kapërcejnë edhe sfidat më të paimagjinueshme.”/E.T

Të fundit

Dy trofe në pak ditë, Begaj pret kampionët e Shqipërisë në futboll

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, priti në një ceremoni të veçantë kampionët e Shqipërisë në futboll. Futbollistët...

Përplasje me produksionin? Dy kunatat në festë, mungojnë vëllezërit Veshaj

"After Party” i “BBV3” ka bërë bashkë të gjithë ish-banorët e shtëpisë, një festë kjo e cila organizohet për çdo vit. Jo vetëm ish-banorët e...

“Si më tha”? Juli bëhet nostalgjik dhe kujton fjalët e të birit brenda shtëpisë së BBVA3

Aktori Julian Deda i cili u rendit i dyti në finalen e madhe të reality show-t Big Brother Vip Albania në edicionin e tretë...

Balluku inspekton punimet në tunelin e Llogarasë: Gati në afatin që kemi premtuar

Në tunelin e Llogarasë kanë përfunduar afro 88% e punimeve. Ka përfunduar puna për betonimin e tunelit kryesor në të gjithë gjatësinë e tij,...

Gjermania ‘shuplakë’ Mitsotakis: Kërcënimet greke ndaj Shqipërisë, fjalë boshe…

Kërcënimet e Greqisë për të penguar hyrjen e Shqipërisë në BE thekson gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” janë fjalë boshe. Kryeministri shqiptar Edi Rama thekson...

Lajme të tjera

Web TV