Ministra e Brendshme dhe e Arsimit Nënshkruajnë paktin kundër dhunës ndaj fëmijëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në ditën ndërkombëtare të të drejtave të fëmijëve, 4 ministri u mblodhën për të nënshkruar paktin Kombëtar Kundër Dhunës Seksuale ndaj Fëmijëve në Shqipëri, ku theksi u vu në mbrojtjen e fëmijëve nga çdo lloj dhune dhe abuzimi, si dhe marrja e hapave konkret për parandalimin e ngjarjeve ku të dëmtuar mbeten fëmijët.

Paketa e sigurisë në shkolla ishte një nismë që këtë vit shkollor ka rritur sigurinë e fëmijëve jo vetëm në shkolla por edhe në ambientet përreth. Kjo nismë pritet që të zgjerohet për të ofruar siguri edhe gjatë lundrimit në internet.

“Paketa e sigurisë në shkolla do të ofrojë dhe internet të sigurt për fëmijët”- tha ministri Balla.

Javët e fundit është vërejtur një shtim i incidenteve në sistemin parashkollor ku fëmijë të ndryshëm janë dhunuar nga edukatoret. Që kjo të mos ndodhë më është parashikuar një reformë në sistemin parashkollor ku do të krijohen filtra për të gjithë edukatorët të cilët do të vlerësohen periodikisht.

Reformë për sistemin parashkollor. Përmirësimin e akteve nënligjore të mundësojmë të kemi vlerësime me ofruesit e shërbimeve. Mekanizma vlerësimin periodik me psikolog“- u shpreh ministrja Manastirliu.

Në shërbim të fëmijëve në çdo institucion arsimor është edhe shërbimi i psikologut me qëllim që fëmijët të shprehin çdo shqetësim të tyre që ngjarjet të parandalohen. /O.S

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV