Vrasja e John F. Kennedy/ Faktet, hetimet dhe madje hipotezat e reja mbi fundin e JFK

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjashtëdhjetë vjet pas vdekjes së JFK, ende nuk është e qartë nëse presidenti John F. Kennedy përfundoi në pikën e një fanatiku apo në komplotet e errëta të CIA-s apo mafias.

Gjashtëdhjetë vjet më parë u vra John Fitzgerald Kennedy. Faktet, hetimet, hipotezat dhe pikat e paqarta që nuk janë zbardhur asnjëherë, as pas deklasifikimit të shumë dokumenteve tepër sekrete, në artikullin “ Ëndrra mbaroi ” nga Maria Leonarda Leone, marrë nga arkivat e Focus Storia .

ENDRRA AMERIKANE. Buzëqeshjet e fundit të presidentit të 35-të të SHBA-së, kostumi rozë i gruas së tij Jacqueline dhe “ajo” dritarja në katin e gjashtë: në kujtesën kolektive mbeten disa imazhe të sakta të ditës në të cilën, thuhet shpesh, mosha (e supozuar) e pafajësia e Amerikës përparimtare dhe vizionare të Kenedit. Një fund traumatik, i sanksionuar, në orën 13:33 të 22 nëntorit 1963, nga fjalët e drejtuara nga sekretari i Shtëpisë së Bardhë, Malcolm Kilduff, gazetarëve të mbledhur në sallën e konferencave të spitalit Parkland në Dallas: “Presidenti John Fitzgerald Kennedy vdiq sot. afërsisht deri në orën 13:00, këtu në Dallas. Ai vdiq nga një plagë me armë zjarri në tru. Që nga […] tani nuk kam detaje të tjera .”

Që atëherë, janë mbledhur prova dhe dëshmi të panumërta, janë pyetur qindra njerëz, janë zhvilluar dhjetëra hipoteza dhe po aq rindërtime të ngjarjeve të asaj dite të tmerrshme. Megjithatë nuk ka asnjë të vërtetë të përbashkët: pse u vra John Fitzgerald Kennedy? Kush e deshi vdekjen e tij? Dhe pse, siç thotë titulli italian i filmit kontrovers të Oliver Stone, JFK është ” një rast i hapur “?

POLEMIKA DHE KËRCËNIMET. Atë mëngjes të së premtes në 1963, Air Force One u ul në aeroportin Love Field (Dallas). Kennedy zbriti dhe zuri një vend pranë gruas së tij në Lincoln Continental, të cilit, për të ” qënë në kontakt të drejtpërdrejtë me njerëzit “, i kishte hequr pjesën e sipërme antiplumb. Procesioni presidencial u nis me përpikëri, në orën 11:45, i përshëndetur nga një turmë gjithnjë e më e madhe. Gjatë rrugës, presidenti u ndal për të shtrënguar duart me murgeshat dhe fëmijët. 

Në fund të fundit, kjo ishte arsyeja pse, megjithëse me ngurrim, ai kishte vendosur të ndërmerrte atë udhëtim të shkurtër në Teksas: të mblidhte fonde dhe të fitonte konsensus në funksion të zgjedhjeve presidenciale të vitit 1964. «Pavarësisht orientimit konservator të Teksasit, Kennedy nuk donte të hiqte dorë nga duke pushtuar një shtet kyç që caktoi deri në 25 vota elektorale”, thotë Stefano Luconi, profesor i Historisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Universitetin e Padovës. Megjithatë, atmosfera nuk ishte e qetë”.

NDALESA E DETYRUESHME. Një ditë më parë, Dallas ishte suvatuar me fletushka të stilit Old West, me një foto të presidentit ” të kërkuar për aktivitete tradhtare kundër Shteteve të Bashkuara “.

Dhe atë mëngjes, nga rubrikat e Dallas Morning News , tre biznesmenë, anëtarë të shoqatës politike ultra-konservatore John Birch Society, e akuzuan atë si ” mik i komunistëve “, në një faqe me pagesë të titulluar ” Mirë se vini zoti Kennedy ” . , dhe të listuara në zi. Asgjë e papritur: prej muajsh, mbështetësit vendas dhe anëtarët e Partisë Demokratike kishin këshilluar kundër atij udhëtimi. “Disa raporte për kërcënime as që u sollën në vëmendjen e Kenedit, sepse bashkëpunëtorët e tij dhe madje edhe vëllai i tij Robert, prokuror i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara dhe kontakti i FBI-së, besonin se ai nuk do t’i jepte peshë”, vijon Luconi. “Ai në fakt do ta kishte konsideruar si kundërproduktive, nga pikëpamja politike, të përjashtonte një metropol si Dallas nga itinerari i tij”.

VENDI I BUDALLENJVE. Presidenti ishte i guximshëm, jo ​​i pavetëdijshëm. ” Sot do të shkojmë në një vend të çmendur. Gjithsesi, askush nuk mund ta ndalojë dikë që të më qëllojë me pushkë nga dritarja: kështu, pse të shqetësoheni?”, i kishte thënë gruas së tij po atë mëngjes, duke u larguar nga suita 850 e Hotel Texas. në Fort Worth. Por kishte diçka për t’u shqetësuar, sigurisht. Në fund të fundit, sikur të mos mjaftonte Lufta e Ftohtë (jo shumë) me BRSS , lista e armiqve kryesorë të saj ishte shumë e mbushur me njerëz. 

Nga naftëtarët e Teksasit, të kërcënuar nga një rritje e planifikuar e taksave, te supremacistët e bardhë në Jug, të cilët urrenin masat e tij kundër ndarjes racore; nga komponentët “devijanë” të CIA-s, FBI-së dhe Shërbimit Sekret të lidhur me to, kundër hapjes së një faze detente në marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik , te kompleksi ushtarako-industrial që i druhej përfundimit të ndërhyrjes në Vietnam dhe urdhrat konsekuente fitimprurëse; nga anti-Castros të zhgënjyer nga zbarkimi i dështuar i SHBA në Gjirin e Derrave ( Kubë ), tek Kastrot e etur për t’u hakmarrë ndaj përpjekjeve të SHBA për të rrëzuar Fidel Kastron . Prandaj, është më mirë të jesh fatalist.

NË ZJARR. ” Jo shumë kohë tani ,” mendoi presidenti ndoshta me lehtësim ndërsa limuzina u tërhoq në Dealey Plaza në orën 12:29. Në minutën e fundit, rruga origjinale ishte ndryshuar, kështu që në vend që të vazhdonte në Main Street, procesioni u kthye djathtas në rrugën Houston dhe ngadalësoi përpara ndërtesës së Teksasit të Librit të Depozitorit, duke hyrë në Elm Street në të majtë.
Për pak më shumë se një muaj, një punëtor i ri magazine kishte punuar në atë magazinë librash: një djalë i ftohtë dhe i heshtur, një ish-shqiptar marins me një fiksim pas armëve dhe revolucionit. 

Ai quhej Lee Harvey Oswald dhe atë mëngjes kishte një fqinj që e shoqëronte në punë, duke sjellë me vete, të zbërthyer, një pushkë Mannlicher-Carcano: e kishte blerë për 10 dollarë dhe e kishte dorëzuar në një kuti postare të regjistruar me pseudonimin. Alex Hidell (shqiptimi i gabuar i emrit të idhullit të tij: Fidel).

I fshehur mes kutive, në katin e gjashtë të magazinës, Oswald e vendosi armën para dritares nga e cila në orën 12:30 u shkrep plumbi i parë.

MOMENTET E FUNDIT. Kennedy është duke buzëqeshur dhe duke përshëndetur kur dëgjon goditjen e parë. Çfarë ishte ajo? Një e shtënë. Pastaj një tjetër: presidenti vendos duart në fyt, Zhaklin përkulet drejt tij. Pesë sekonda, të cilat duken përgjithmonë, atëherë koka e Gjonit shpërthen, duke spërkatur gjak dhe lëndë truri mbi bagazhin e limuzinës. Zonja e parë hidhet mbrapa, si për të rimarrë të paktën një pjesë të tij, fustanin rozë të njollosur nga gjaku i të shoqit.

 Momentet e fundit të jetës së JFK mbeten të ngulitura në filmin 8 mm të kamerës amatore të rrobaqepësit Abraham Zapruder. Ndërsa policia kontrollon ndërtesat, merr në pyetje dëshmitarët dhe konfiskon filma, gara e limuzinës presidenciale vazhdon drejt spitalit Parkland, ku mjekut nuk i mbetet gjë tjetër veçse të presë ardhjen e priftit për të deklaruar vdekjen e presidentit.

VRASËSI I VETËM? Një orë më vonë, rreth orës 14:00, Oswald tërhiqet zvarrë në stacionin e policisë në Dallas. Në fytyrën e saj, një buzëqeshje e padeshifrueshme Xhokonda . Buzëqeshja u përjetësua edhe në foton që e portretizon, dy ditë më vonë, gjatë transferimit në burgun e qarkut, një moment para se të vritej me një plumb në bark të gjuajtur nga Jack Ruby. Mitoman dhe menaxher i një klubi nate me lidhje mafioze, Ruby tha se e bëri këtë për zonjën e parë. Por Oswald, i cili e kishte përcaktuar veten si një ” komunist dhe admirues i Fidel Kastros “, u zbuloi gazetarëve se ai ishte vetëm “dhia e turkut”: këtu ishte fryma e erës që ndezi prushin e teorisë së konspiracionit

Lexo edhe :  “Ëndërr, të gjej nënën time”, historia rrëqethëse e 13-vjeçarit nga Ukraina

MAKINA KONSPIRATIVE. “Që nga mesi i shekullit të tetëmbëdhjetë, teoritë e konspiracionit në Shtetet e Bashkuara janë bërë një “traditë kombëtare” për t’u përpjekur për të racionalizuar ngjarje të pashpjegueshme dhe të pakuptueshme”, vëren Luconi. “Vrasja e Kenedit është një nga këto raste: dukej e pamundur që një i çmendur i frustruar si Oswald të mund të kishte vrarë vetëm atë që duhej të ishte personi më i mbrojtur në botë”.

Megjithatë, pas 10 muaj hetimesh, ky ishte vendimi i Komisionit Warren, i drejtuar nga Presidenti i Gjykatës së Lartë me të njëjtin emër, i thirrur për të hetuar atentatin nga presidenti i ri Lindon Johnson . “Johnson dukej se ishte i pari që besoi se Oswald nuk kishte vepruar i vetëm dhe se Kennedy kishte qenë viktimë e një komploti ”, vazhdon eksperti. “Ai besonte se nxitësit e atentatit ishin Kastro ose Hrushovi. Si për Warren ashtu edhe për një anëtar tjetër të komisionit hetimor, ai i besoi se një luftë bërthamore mund të shpërthente nëse vërtetohej se Moska ose Havana ishin të përfshirë në vrasjen e Kenedit.

 

HETIMET E ERRËTA. A u përpoq Johnson të manipulonte rezultatin përfundimtar të hetimit në atë mënyrë? Apo thjesht donte të dramatizonte ngjarjet, të bindte ata dy anëtarë autoritativë të hynin në komision? Nuk është e mundur të përcaktohet kjo. Në çdo rast, lufta bërthamore u shmang. Por kjo nuk mjaftoi për amerikanët. “Problemi kryesor i Komisionit Warren ishte metodologjia e ndjekur në hetim”, vijon Luconi. “Komisioni nuk përdori hetues të pavarur, por mori prova dhe informacione përmes FBI-së dhe CIA-s dhe, për rrjedhojë, shkaktoi një konflikt të mundshëm interesi që minoi besueshmërinë e përfundimeve të tij. Në fakt, të dyja agjencitë u përfshinë në këtë çështje, sepse ato ishin të implikuar potencialisht në komplot”.

KOMPLOTE. Duke i bërë komplotet më të dyshimta ishte fakti se dokumentet mbi hetimin ishin klasifikuar, si dhe kasetat e intervistës së rrëfimit në të cilën Jacqueline tha se ishte e bindur se një komplot i organizuar nga Zëvendës Presidenti Johnson qëndronte pas vrasjes së burrit të saj. Lobi Teksan i naftës dhe industrialistëve. ” Zoti më ruaj nga miqtë e mi, unë do të kujdesem për armiqtë e mi “, thotë proverbi. Dhe Gjoni kishte shumë “miq” të supozuar. “Është e sigurt që nënpresidenti e urrente Kenedin në një nivel personal dhe mendoi se ai nuk do ta kishte ri-nominuar atë për zëvendëspresident në vitin 1964,” thotë Luconi. Inat ka pasur edhe tek ish-drejtori i CIA-s, Allen Dulles, i shkarkuar në vitin 1961 dhe tek kreu i FBI-së, J. Edgar Hoover, me të cilin marrëdhëniet ishin të tensionuara.

ARMIKU NË SHTËPI. Me pak fjalë, mjaftoi të gërmonim nëpër lavanderitë e pista të Shtëpisë së Bardhë për të kuptuar rritjen progresive të mbështetësve të teorisë së konspiracionit. Në vitin 1975, pasi filmimi i Zapruder u transmetua për herë të parë në televizion, rreth 81 për qind e popullsisë besonte se Kennedy kishte qenë viktimë e një komploti. Për të adresuar protestën publike, Kongresi i 94-të i SHBA krijoi një komision të dytë, Komitetin e Përzgjedhur të Dhomës për Vrasjet (HSCA). Por hetim i ri, dyshime të reja. Sipas HSCA, Kennedy u vra nga Oswald.

 Megjithatë, të shtënat do të ishin 4, me ndihmën e një snajperi të dytë, në një komplot të mundshëm, anëtarët e të cilit mbetën të panjohur. Nga lista e të dyshuarve u përjashtuan BRSS, Kuba, FBI, CIA, Shërbimi Sekret dhe grupet kriminale, por jo “maverikët” hipotetikë të të njëjtave organizata. Një bukë e bukur për dhëmbët e kërkuesve jozyrtarë të së vërtetës. Që atëherë, nuk ka asnjë marrëveshje as për numrin e plumbave apo snajperëve dhe ka hipoteza të panumërta të bazuara në mospërputhje reale ose të supozuara ose në interpretime të ndryshme të provave dhe dëshmive të bëra gradualisht publike.

 

DHE MAFIA? Si mund të mos joshemi, pra, nga disa zbulesa të vona? Për shembull ai i “mbrojtësit mafioz” Frank Ragano, avokat i Jimmy Hoffa, president i korruptuar i sindikatës së kamionistëve, dhe i dy bosëve italo-amerikanë Santo Trafficante Jr dhe Carlos Marcello. Të dëmtuar në biznesin e tyre të errët nga hetimet e vëllezërve Kennedy, sipas Raganos ata do të ishin përgjegjës për vdekjen e John. 

Avokati e shkroi atë në autobiografinë e tij, botuar në vitin 1994: viti në të cilin, nga burgu, James Files, shofer dhe truproje i mafiozit italo-amerikan Charles Nicoletti, tha se kishte qëlluar vdekjen drejt presidentit, në një operacion kompleks. , i planifikuar nga CIA dhe nga Sam Giancana, bosi i krimit në Çikago. Oswald do të kishte qenë gjithashtu pjesë e tij, i përshtatur nga bashkëpunëtorët e tij dhe i heshtur nga Ruby. Dy të vërteta të mundshme, sado të pavlefshme nga tabulatet telefonike.

PA PROVA. “Asnjë nga ithtarët e ekzistencës së një komploti kundër Kenedit nuk ka prodhuar ndonjëherë prova bindëse. Nga ana tjetër, gazetari Gerald Posner hodhi poshtë sistematikisht të gjitha teoritë e konspiracionit të zhvilluara deri në fillim të viteve 1990”, thotë Luconi. “Në këtë mënyrë ai vërtetoi përfundimet e Komisionit Warner, të cilat, duke marrë parasysh të gjitha gjërat, përfundojnë të jenë më të mundshmet”. Sidomos në dritën e raporteve të qeverisë për marrëdhëniet e Oswald me ambasadat sovjetike dhe kubane në Mexico City, të bëra publike në vitin 2021.

ASNJË SIGURI. Disa javë përpara atij 22 nëntori, ish-marinsi, i cili kishte jetuar si refugjat politik në BRSS midis 1959 dhe 1962, takoi një diplomat sovjetik dhe foli në telefon me një agjent të KGB-së: FBI dhe CIA e dinin, por nuk e dinin. besoj se informacioni është i rëndësishëm. Dhe ndoshta kjo është pikërisht arsyeja për kaq shumë mistere.

 E fundit, por jo më pak e rëndësishme, vendimi i marrë nga Presidenti Trump dhe më vonë nga Biden për të ruajtur sekretin, për “arsye të sigurisë kombëtare”, për disa mijëra dosje (3% e totalit, pas deklasifikimit, në dhjetor 2022, të 13,173 dokumenteve të tjera. ). “Mund të ndodhë që disa informatorë të CIA-s dhe FBI-së janë ende gjallë dhe se agjencitë synojnë të mbrojnë identitetin e tyre”, përfundon Luconi. “Por është e arsyeshme të supozohet se FBI dhe CIA i shtynë presidentët të mbanin sekretin, sepse dosjet mund të demonstronin neglizhencë dhe paaftësi në veprimet e tyre. Për shembull, shqetësimi i tepruar për kërcënimet që vijnë nga grupet ekstremiste konservatore, krahasuar me një mosvëmendje të caktuar ndaj sulmuesve të mundshëm të orientimit të kundërt”. Përshtatur nga Fokus.it /O.S

Të fundit

Ushtroi dhunë fizike ndaj bashkëjetueses, pranga 20-vjeçarit në Dibër

Një 20-vjeçar është arrestuar nga Policia në Dibër, pasi i riu ushtronte dhunë fizike ndaj bashkëjetueses së tij. Ngjarja ka...

Rikthehet Harry Potter, ja kur do të shfaqet seriali premierë

Seriali televiziv “Harry Potter” po ecën përpara, me Warner Bros. Discovery tani synon të sjellë në vitin 2026 premierën e tij zyrtare. Data u njoftua...

U hodh nga kati i tretë i Spitalit të Traumës, ndërron jetë 47-vjeçari, detaje

Më datë 25.02.2024, rreth orës 05:30, dyshohet se është vetëhedhur nga kati i 3-të i Spitalit të Traumës, shtetasi M. H., 47 vjeç, i...

Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e këngës popullore e qytetare të Shqipërisë së Mesme si dhe e shumë hiteve Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj. As më shumë...

Buxheti shtesë 2024, qeveria kursen nga skema e pensioneve 75 mln euro

Qeveria miratoi gjatë javës ndryshimet e para në buxhet duke shtuar planin e të ardhurave të përgjithshme me 10,6 miliardë lekë, të cilat do...

Lajme të tjera

Web TV