E shkarkoi nga qeveria/ Braverman nuk i ndahet Sunak: Emigrantët po na mbysin…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe pse u shkarkua nga posti i Sekretares së Brendshme në qeverinë  britnaike, Suella Braverman duket se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga nismat e saj kudnër emigrantëve të paligjshëm.

Së fundmi, Braverman ka bërën jë postim në Twitter ku i bën thirrje kryeministrit Rishi Sunak të reagojë sa më shpejt për të parandaluar fluksin gjithmonë e në rritje të emigrantëve që mbërrijnë në Britani.

“Statistikat rekord të migrimit të sotëm tregojnë se kemi lejuar një milion njerëz shtesë në vetëm dy vjet, një popullsia e barabartë me Birminghamin. Presioni mbi strehimin, kujdesin shëndetësor, shkollat, pagat dhe kohezionin e komunitetit është i paqëndrueshëm. Kur do të themi mjaft është mjaft?

Ne u zgjodhëm me një zotim për të reduktuar migracionin, i cili ishte 229 mijë në 2019. Shifrat rekord të sotëm janë një shuplakë për publikun britanik që ka votuar për të kontrolluar dhe reduktuar migracionin në çdo rast. Ne duhet të veprojmë tani për të reduktuar migrimin në nivele të qëndrueshme.

Brexit na dha mjetet. Është koha për t’i përdorur ato.”- shkroi Braverman, teksa citoi se shifrat për vitin 2023, arritën në 672,000 emigrantë, nga 607,000 në 12 muajt e mëparshëm.

“Mjaft është mjaft?”/ E shkarkoi nga qeveria, Braverman

Të fundit

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë...

A do të vizitoni Kosovën? Ja përgjigja epike e kryeministrit shqiptar të Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, tha se nuk ka marrë ftesë ende për ta vizituar Kosovën. I pyetur nga gazetarët pse nuk e...

Çfarë po ndodh? Shkencëtarët ngrenë alarmin, shkurti i këtij viti më i nxehti në histori

Muaji shkurt i këtij viti mund të jetë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në histori, me lulet që kanë lulëzuar më herët në...

“Do t’i ha hallvën”/ Nuk ndalet Erjola, vazhdon me Ledjonën planin kundër Ilnisës

Erjola me Ledjonën kanë qenë duke biseduar me njëra-tjetrën për planin që ato të dyja në bashkëpunim me Julin kanë thurur për Ilnisën dhe...

Reuters: Vuçiç nga Tirana jep ndihmë humanitare për Ukrainën, Zelensky e falenderon!

Presidentin ukrainas Volodymir Zelensky gjatë vizitës së tij në Tiranë në Samitin Ukrainë – Europa Juglindore u takua edhe me mikun e armikut të...

Lajme të tjera

Web TV