Pneumonia misterioze, Kina rikthen maskat/ Europa merr masa të rrepta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoritetet shëndetësore të Europës janë vënë në gatishmëri të lartë pas miratimit të masave të rrepta në Kinë, këtë herë për të kontrolluar një formë misterioze të pneumonisë që ka infektuar mijëra qytetarë.

Shumë prej tyre janë shtruar në spital me komplikime të rënda në frymëmarrje. Vendi i dytë më i populluar në botë, po rikthen maskat dhe distancimin social pas shpërthimit të një pneumonisë, një sëmundje që prek kryesisht fëmijët.

Masat e urgjencës vijnë gati katër vjet pas shpërthimit të pandemisë së Covid, e cila u përhap në të gjithë globin në kohë rekord me qeveritë në të gjithë botën duke marrë masa urgjente si bllokime, puna në distancë, mësimi në distancë dhe mbajtja e detyrueshme e maskave.

Kina po rikthen maskat dhe distancimin social pasi mediat sociale janë mbushur me video dhe imazhe të qytetarëve të maskuar që presin në dhomat e urgjencës të disa spitaleve.

Për sa i përket informacionit dhe komunikimit, Kina po ecën në të njëjtin drejtim si me pandeminë e koronavirusit, duke i dhënë publikut shumë pak informacion për formën e panjohur të pneumonisë.

Kanë kaluar pothuajse saktësisht katër vjet që kur rastet e para të Covid-19 u zbuluan në qytetin kinez të Wuhan, pak para fundit të vitit 2019. Duke folur për CNN, Profesor Lina Wen, një mjeke tha se rritja e sëmundjeve të frymëmarrjes nuk duhet të jetë një shqetësim global./O.S

Të fundit

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

Lajme të tjera

Web TV