VIDEO/ Izraeli përmbyt me ujë deti kanalet e Hamasit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ushtria izraelite po pompon ujin e detit me qëllim që ta kanalizojë atë në tunelet ku ndodhen terroristët e Hamasit nën Gaza.

Izraeli ka ndërtuar pompa të ujit të detit pranë kampit të refugjatëve Al-Sati për të përmbytur potencialisht rrjetin e tuneleve të Hamasit nën Rripin e Gazës.

Ushtria izraelite ka përfunduar instalimin e të paktën pesë pompave rreth një milje në veri të kampit të refugjatëve që mund të dërgojnë mijëra metra kub ujë në orë, duke përmbytur tunelet brenda javësh.

Plani, u është thënë zyrtarëve të SHBA-së, ngre pyetje në lidhje me efektivitetin e tij dhe ndikimin e mundshëm mjedisor.

Duke tërhequr paralele me përpjekjet e ngjashme të Egjiptit në vitin 2015, janë ngritur shqetësime për ndotjen e ujit, dëmtimin e infrastrukturës dhe rreziqet shëndetësore, duke nxitur rezerva për sipërmarrjen e mundshme.

Një video e re tregon një tunel nëntokësor që përmbytet ndërsa një terrorist i Hamasit ka kapur pamjet që tregojnë ujin që rrjedh mbi të./E.T

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV