TikTok ndryshon “rregullat e lojës”, krijuesit, të frikësuar për kohëzgjatjen e vidiove

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur TikTok u ngrit në vitin 2020 – me klipe të shkurtra vallëzimi ose komedi duke ofruar argëtim shumë të nevojshëm për shumë përdorues në fillimin e pandemisë Covid-19 – ai filloi një garë armësh me video në formë të shkurtër.

Papritur, Facebook, Instagram, YouTube dhe platforma të tjera sociale po nxitonin të shfaqnin produkte të ngjashme, duke inkurajuar përdoruesit të bënin video me gjatësi deri në një minutë që do të shfaqeshin vertikalisht, në një furnizim me lëvizje me rekomandime të pafundme se çfarë të shikonin më pas. Ato platforma të tjera kaluan vitet në vijim duke u përpjekur të arrinin popullaritetin e TikTok, veçanërisht në mesin e demografisë së rëndësishme të adoleshentëve.

Por tani, pionieri i videove me forma të shkurtra po ndryshon kursin dhe po i shtyn përdoruesit të bëjnë dhe konsumojnë video më të gjata. Të shtunën, TikTok do të heqë zyrtarisht “Fondin e Krijuesit” të tij origjinal dhe krijuesit që duan të fitojnë para nga përmbajtja e tyre do të duhet t’i bashkohen programit të ri të kreativitetit Beta, sipas të cilit ata do të duhet të bëjnë video më të gjata se një minutë nëse duan të paguhen nga aplikacioni.

Zhvendosja e TikTok në përmbajtje me formë më të gjatë është në një farë mënyre një përmbysje e fatit — ai tani po ndjek kolegët e tij të trashëguar në një format përmbajtjeje që shpesh është më fitimprurës. Strategjia gjithashtu mund të inkurajojë përdoruesit të shpenzojnë edhe më shumë kohë në një aplikacion që disa adoleshentë tashmë thonë se po e përdorin “pothuajse vazhdimisht”.

Por disa krijues të TikTok janë të frustruar me këtë lëvizje, duke u shqetësuar se do të largojë atë që fillimisht e bëri TikTok kaq të popullarizuar: aftësinë për të lëvizur shpejt nëpër shumë lloje të ndryshme përmbajtjesh dhe që pothuajse kushdo të krijojë me lehtësi video pa planifikim ose burime të gjera.

Lexo edhe :  Apple pranë marrëveshjes me OpenAl, ChatGPT do të integrohet në Iphone

“Unë nuk kam gjithmonë një përmbajtje timen një minutëshe,” tha Nicki Apostolou, një krijuese e TikTok me afro 150,000 ndjekës të njohur si “recycldstardust”, e cila bën kontente në lidhje me historinë dhe kulturën e Amerikës vendase në aplikacion.

“Ndjehem sikur kjo po i lë jashtë krijuesit, pasi ka kaq shumë krijues që erdhën në TikTok sepse ishte aplikacioni video me formë të shkurtër dhe tani ata duan ta kthejnë në një ‘mini YouTube‘”- përfundoi ajo.

Zëdhënësi i TikTok, Zachary Kizer, tha në një deklaratë se kompania zhvilloi Programin e ri të Kreativitetit “bazuar në mësimet dhe reagimet që kemi marrë nga Fondi i mëparshëm i Krijuesit. Ndërsa vazhdojmë të zhvillojmë mënyra të reja për të shpërblyer krijuesit dhe për të pasuruar përvojën e TikTok, ne vlerësojmë reagimet dhe njohuritë e drejtpërdrejta nga komuniteti ynë për të ndihmuar në informimin e vendimeve tona.”

“Modeli i videos me formë të shkurtër ishte vërtet i dobishëm kur TikTok u lançua për herë të parë, ata mund të tërhiqte njerëz shumë shpejt në platformë. Por platforma është duke ndryshuar vazhdimisht,” tha Krysten Stein, një studiues kritik i studimeve të medias dhe kandidat për doktoraturë në Universitetin e Illinois Chicago.

“Unë besoj se TikTok tani po mendon: “Ne duhet t’u tregojmë reklamuesve se mund t’i mbajmë njerëzit të qëndrojnë në një video edhe më gjatë. Por jam i interesuar të shoh se si do të përgjigjen shikuesit sepse ajo që i ka mbajtur njerëzit në aplikacion është se videot ishin të shkurtra“, tha Stein./O.S

Të fundit

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV