Probleme me bulonin/ Ford tërheq nga tregu mbi 110 mijë kamionçina

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ford po tërheq 112,965 kamionçinë F-150 për shkak të një bulone të boshtit të pasmë që mund të jetë një rrezik i përmbysjes së makinës nëse dëmtohet.

Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada (NHTSA) tha se tëtheqja nga tregu përfshin automjetet F-150 me vite modeli 2021 deri në 2023 që janë të pajisura me paketën Trailer Toë Max Duty.

Në alarmin e dhënë nga agjencisa bëhet me dije se buloni i boshtit të pasmë mund të “lodhet dhe thyhet, gjë që mund të rezultojë në dëmtimin e vijave të boshtit të boshtit”. Si rezultat i dëmtimit, “mund të rezultojë në përmbysjen e një automjeti kur automjeti është parkuar nga ngritur frenat e dorës, ose të shkaktojë humbje të fuqisë së drejtimit”.

Këto çështje mund të “rrisin rrezikun e një përplasjeje”, tha NHTSA.

Agjencia tha se po merren masa për rregullimin e këtij problemi dhe se pronarët e automjetit ford ‘F150’ mund ta çojnë automjetin në ndonjë prej pikave të shitjeve për një riparim të përkohshëm nëse dëgjojnë kërcitje lidhur me bulonën e boshtit të pasmë.

Vitin e kaluar, Ford tërhoqi më shumë se 870,000 nga kamionët e tij F-150 të madhësisë së plotë, sepse frena elektronike e parkimit mund të ndizet papritur në çdo kohë, duke përfshirë edhe kur automjeti është duke u drejtuar, gjë që mund të shkaktojë humbje të kontrollit dhe ndoshta edhe aksidente./E.T

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV