test

Arritjet në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës gjatë 2023

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës raporton me krenari një rritje të konsiderueshme dhe arritje të mëdha gjatë vitit 2023, duke ri-konfirmuar pozitën e saj si një aktor kyç në industrinë e aviacionit në rajon. TIA ka patur rritje domethënëse në numrin e pasagjerëve, në kapacitetin e vendeve dhe në faktorët e ngarkesës, duke treguar një angazhim serioz për pasagjerët.

ritja e numrit të pasagjerëve me 40%: Në vitin fiskal 2023, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka mirëpritur 40% më shumë pasagjerë, duke arritur një shifër prej 7,257,574 pasagjerësh. Kjo rritje e jashtëzakonshme nënvizon rolin thelbësor që ka aeroporti në lehtësinë e udhëtimit dhe ofrimit të lidhjeve mes destinacioneve.

Kapacitet i Zgjeruar Vendesh dhe Lëvizje e Trafikut Ajror: Angazhimi në zhvillimin e infrastrukturës është i dukshëm përmes rritjes së madhe të kapacitetit të vendeve, që u rrit me 67% në dhjetor 2023, krahasuar me muajin dhjetor 2022, duke arritur 429,708 vende. Gjithashtu, Lëvizja e Trafikut Ajror (ATM) ka patur 32% rritje nga viti 2022, me 25,354 cikle fluturimesh, që tregon tërheqje për aeroportin nga linjat ajrore dhe nga pasagjerët.

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës u rrit me 37% në terma të kapacitetit, duke çuar në një numër total prej 4,240,461 vendesh nga 3,089,941 që ishte në vitin 2022, një rritje mbresëlënëse nga viti i para-ardhës. Aeroporti ia njeh me krenari kontributin për këtë sukses, 5 linjave kryesore: Wizz Air, Air Albania, Albawings, Lufthansa dhe Ryanair, me Wizz Air që i kryeson të gjitha, me 59% të tregut dhe me një numër prej 4,289,960 pasagjerësh në vitin 2023.

Bashkëpunime të reja me Linja Ajrore dhe Destinacione Tërheqëse: Në vitin 2023, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës mirëpriti linja të reja të skeduluara, si Jazeera dhe Ryanair duke prezantuar destinacione shumë tërheqëse, si Napoli, Brindisi, Trieste, Lamezia Terme, Palermo, Selaniku, Comiso, Edinburgu, Bukureshti, Kuvait, Dammam, Stokholm Arlanda, Duseldorf Weeze, Pragë, Varshava Modlin dhe Romë Çiampino. TIA mirëpriti gjithashtu edhe çartera të rinj, përfshi Iberia, Flyone dhe Tailwind, duke e diversifikuar më tej portofolin e destinacioneve. Për më tepër, aeroporti prezantoi destinacione të reja çarter drejt Brno, Bilbao, Sarajeva, Lisbona, Porto, Kisinau, Riga dhe Varshava Radom, duke çelur mundësi të reja udhëtimi për pasagjerët. Këto inisiativa jo vetëm që kontribuojnë në rritjen e aeroportit por gjithashtu përmirësojnë lidhjet për pasagjerët.

Trafiku ajror i destinacioneve premium: Në vitin 2023, destinacionet kryesore të Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës luajtën një rol kritik në tërheqjen e pasagjerëve dhe nxitjen e lidhjes rajonale. 5 destinacionet më të mira, të udhëhequra nga Italia, Gjermania dhe Britania e Madhe, përbënin kolektivisht një pjesë të konsiderueshme të trafikut të pasagjerëve, duke riafirmuar angazhimin e aeroportit për të ofruar opsione të ndryshme udhëtimi dhe të lidhura mirë me njëra – tjetrën.

Lexo edhe :  Qeveria miraton 300 kuota për kredi të reja, kush përfiton

1. Italia (44%): Me mbi 3.1 milionë pasagjerë, Italia doli si tregu dominues për Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës, duke treguar lidhjet e forta mes dy rajoneve.

2. Gjermania (13%): Duke u shërbyer afro një milion pasagjerëve, Gjermania mbajti një prani të konsiderueshme, duke reflektuar kërkesën e madhe për udhëtime midis Tiranës dhe qyteteve kryesore gjermane.

3. MB (8%): Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës lehtësoi udhëtimin pa probleme për mbi gjysmë milioni pasagjerë drejt dhe nga Mbretëria e Bashkuar, duke nënvizuar rëndësinë e këtij tregu.

4. Turqia (6%), Greqia (4%) dhe më tej: Tregje të tjera kyçe, duke përfshirë Turqinë dhe Greqinë, kontribuan ndjeshëm në suksesin e aeroportit, duke theksuar rolin e tij në nxitjen e lidhjeve përtej Evropës Perëndimore.

Destinacionet kryesore nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës kanë ndikuar dukshëm në zgjedhjet e pasagjerëve. Londra pretendon pozicionin kryesor midis destinacioneve kryesore nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës, duke udhëhequr një pjesë mbresëlënëse prej 8% të destinacioneve totale. Ky qytet i njohur qëndron si zgjedhja përfundimtare për udhëtarët, duke ofruar lidhje të pakrahasueshme dhe akses global. Më pas janë Milano, Roma dhe Bergamo, secila duke kontribuar në mënyrë të konsiderueshme me një pjesë prej 5%, ndërsa Pisa plotëson pesë destinacionet kryesore me një pjesë të dukshme prej 4%. Shquarja e Londrës nënvizon statusin e saj si destinacioni më i kërkuar, duke ofruar një gamë të pasur atraksionesh për udhëtarët.

Aeroportet strategjike që nxisin lidhjet midis destinacioneve: Së bashku me suksesin e destinacioneve, aeroportet kryesore kanë luajtur një rol jetik në përcaktimin e modeleve të udhëtimit të pasagjerëve që nisen nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës.

• Milano – Leading the Way: Aeroporti më i frekuentuar nga pasagjerët nga Tirana është Milano, duke zënë peshën më të lartë të pasagjerëve YTD në vitin 2023, me 390,863 individë që kanë zgjedhur këtë portë italiane.

• Luton, Bergamo, Fiumicino dhe Pisa: Në vijim nga afër janë Luton, Bergamo, Fiumicino dhe Pisa, secili duke kontribuar në mënyrë të konsiderueshme në suksesin e aeroportit në lidhjen e udhëtarëve me destinacionet e tyre të dëshiruara.

Tirana International Airport shpreh mirënjohjen për pasagjerët, linjat ajrore dhe partnerët për mbështetjen e tyre të vazhdueshme. Ndërsa aeroporti shikon përpara, ai mbetet i përkushtuar për përmirësimin e lidhjeve midis destinacioneve, ofrimin e opsioneve të ndryshme të udhëtimit dhe avancimin e pozicionit të tij si një portë kryesore për udhëtarët në rajon./O.S

Të fundit

Letra e famshme e Ajnshtajnit, del në ankand me shifrën marramendëse

Një letër nga Albert Einstein, në të cilën inkurajohej SHBA-ja të zhvillonte bombat e para bërthamore në botë, do...

Çmenduri/ Austria mposht Holandën dhe e mbyll grupin si kryesuese, zhgënjen sërish Franca

Grupi D duket se sjell edhe surprizat më të mëdha deri në këtë pikë të Euro 2024, teksa në një grup ku bënte pjesë...

Kryeministri serb: Serbia e gatshme të bëjë kompromise me Kosovën

Serbia është e gatshme për “marrëveshje dhe kompromise” në bisedime me Kosovën, tha kryeministri i Serbisë, Millosh Vuçeviq, për agjencinë AFP. Këtë deklaratë, Vuçeviq e...

Burim i shkëlqyer vitaminash për organizmin, zbuloni cilësitë e farave të shalqirit

Ngrënia e shalqinit është një proces që sfidohet nga farat e shumta të tij. Zgjedhja është e qartë. Ose duhet t’i pështysh ose t’i...

Pse Berisha caktoi protestën kombëtare më 12 korrik?

Nga Ylli Pata Përse Sali Berisha zgjodhi ditën e samitit të NATO-s si datë për protestën e tij kombëtare? Kryesia e partisë së Sali Berishës, tashmë...

Lajme të tjera

Web TV