“Rrezikojmë të gjobitemi nga Strasburgu”, kryetarja e KLGJ-së: Kemi mungesë stafi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetarja e KLGJ-së, Naureda Llagami, u shpreh  për Top Channel se stoku në këto gjykata ka arritur pikë kritike.

“Është shumë emergjente, boll t’ju them, disa shifra ne duhet të kemi në sistem 408 veta, sot ne kemi 245 veta/ Nga këto kemi 79 vakanca të përhershme dhe 84 të tjerë ër të cilët u paguajmë 70 përqind të rrogës pasi janë të pezulluar”, tha Llagami.

Por, nuk janë vetëm qytetarët që presin drejtësi, edhe shteti shqiptar pret të gjobitet nga Strasburgu për gjykim tej afatit të arsyeshëm ligjor.

“Po bëhemi gati të gjobitemi janë dhjetëra qytetarë”, shpjegoi Llagami.

Në projektligjin e dorëzuar kuvendit si formulë shpëtimi është gjetur reduktimi i trupave gjyqësore nga tre me një gjyqtar për  gjykimet administrative  si dhe mbushja e gjykatave me ndihmës ligjorë.

“Shkolla nuk prodhon ndihmës ligjore mbasi nuk konkurrojnë. Duan gjyqtare . kështu që ne po shohim mundësinë se sit u propozojmë atyre që nga ndihmës kanë mundësinë e të bërit gjyqtar”.

Por, propozim tjetër është rikthimi i normës në punën e gjyqtarëve.

“Nuk mundet që ca gjyqtarë të gjykojnë 200 çështje dhe ca 400”, theksoi Llagami.

Por me aprovimin e megjithatë me hartën e re gjyqësore , tanimë KLGJ bën apel për rikthimin e pallatit të drejtësisë dhe në tryezat me  prokurorin e përgjithshëm Olsian Çela është diskutuar që  me përjashtim të gjykatës së lartë dhe atë antikorrupsion, gjithë të tjerat bashkë me prokurorinë të grumbullohen nën një cati

Ka ardhur koha që qeveria të shikojë mundësinë e mbledhjes së godinave në pallatin e drejtësisë.O.S

Të fundit

“Rroftë vdekja”, makabri mes dashurisë dhe urrejtjes

Nga Leonard Veizi "Rroftë vdekja" Togfjalëshi bombastik, që më pas u kthye në një sentencë gati stilistike por krejt inorganike, u...

Lufta e brendshme/ Basha “xheloz” për forcën e Bardhit

Kreu i PD-së zyrtare Lulzim Basha i ka quajtur deputetët e PD-së që janë pjesë e Rithemelimit si “bubat” e kryeparlamentares Nikolla. Mandati i...

Wisner: E ardhmja e Shqipërisë nuk është te njerëzit e përfshirë në korrupsion

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner i tha Zërit të Amerikës se e ardhmja e Shqipërisë nuk qëndron...

Sara Gjordeni në pritje të ëmbël! Së shpejti ajo dhe Bardhi bëhen prindër

Sara Gjordeni dhe Bardhi së shpejti do bëhen prindër për herë të parë. Lajmi është zbuluar në promon e "Cherry on Top" të Bora Zemanit...

Gati projektligji, ja cilat do të jenë kushtet e reja për abortin dhe lindjet invitro

Ministria e Shëndetësisë ka bërë gati një projektligjin “Për shëndetin seksual dhe riprodhues” që ka si qellim garantimin e të drejtave seksuale dhe riprodhuese...

Lajme të tjera

Web TV