“Është shumë e dhimbshme”, Kim Kardashian flet për psoriazën dhe tregon shenjat në trup

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kim Kardashian ka folur shumë herë hapur për betejën e saj me psoriasis. Personazhi i famshëm televiziv i familjes Kardashian u diagnostikua për herë të parë me psoriasis në vitin 2011, siç kishte përmendur edhe në deklaratat e saj.

Është një çrregullim autoimun që shfaqet në lëkurë dhe bën që qelizat të shumohen aq shpejt sa që shpesh çon në skuqje. Shpesh shkaktohet kruajtje ose inflamacion.

Duke qenë se Kim Kardashian është shumë aktive në rrjetet sociale dhe shpesh ndan mendimet apo materialet e saj nga përditshmëria me miqtë e saj online, këtë herë ka dashur t’u tregojë atyre se si duket psoriaza e saj. Siç shihet në foton që ka postuar në llogarinë personale në Instagram, gjendja e saj është në serioze, për pasojë është përhapur edhe në këmbë.

“Nuk do të gënjej, kjo është shumë e dhimbshme. Nuk jam i sigurt se çfarë po ndodh saktësisht por situata është përkeqësuar. Nuk e ndryshova dietën time. Kam provuar gjithçka, por psoriasis vazhdon”, ka shkruar ajo në një foto që ka postuar në një story.

 

 

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Më pas ajo shpjegoi se “thjesht donte të ndante përvojën e saj me audiencën e saj” dhe kjo është arsyeja pse ajo postoi fotot.

Në një video vijuese të postuar nga Kardashian, ajo shpjegon se psoriaza e saj zakonisht shfaqet në të njëjtën pikë në këmbë, por këtë herë duket se është përhapur në gju.

Së fundmi, Kim Kardashian ka marrë kritika të ashpra, pasi ka zbuluar se për “shërimin” e psoriazës e ndihmon solariumi.
“Unë kam psoriasis dhe solariumi me të vërtetë ndihmon kur është e keqe. Sigurisht që nuk e përdor shumë shpesh ”, tha ai për Page Six.
Megjithatë, pas zbulimit të saj pati shumë publikime, ku thuhej se “këshillat shëndetësore që ajo jep” mund të dëmtojnë dikë edhe më shumë./O.S

Të fundit

Evropa po “kërcënohet” nga një verë e nxehtë

Evropa po përgatitet për një tjetër verë të nxehtë, pasi në Gjermani dhe vendet nordike priten temperatura jashtëzakonisht të...

Varravingo “xhaxhi”, varravingo..

Nga Artur Ajazi Nuk bëhet opozita duke uluritur, duke trembur turistët që kalojnë mes Tiranës, nuk bëhet opozita duke mbrojtur betonin e korrupsionit që nuk...

Dy trofe në pak ditë, Begaj pret kampionët e Shqipërisë në futboll

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, priti në një ceremoni të veçantë kampionët e Shqipërisë në futboll. Futbollistët e ekipit Egnatia me trofeun...

Përplasje me produksionin? Dy kunatat në festë, mungojnë vëllezërit Veshaj

"After Party” i “BBV3” ka bërë bashkë të gjithë ish-banorët e shtëpisë, një festë kjo e cila organizohet për çdo vit. Jo vetëm ish-banorët e...

“Si më tha”? Juli bëhet nostalgjik dhe kujton fjalët e të birit brenda shtëpisë së BBVA3

Aktori Julian Deda i cili u rendit i dyti në finalen e madhe të reality show-t Big Brother Vip Albania në edicionin e tretë...

Lajme të tjera

Web TV