Dita Botërore e Sigurisë në Internet/Pasojat që sjell qëndrimi i gjatë në rrjetet sociale

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përveç shumë avantazheve, Interneti po kthehet në emergjencë shëndetësore.

Jo vetëm bullizëm, pedofili apo vetëvrasje për të cilat është folur në veçanti për disa rrjete sociale, por qëndrimi me orë të gjata, ngarkesa në sistemin nervor po shkakton konvulsione apo sëmundje epileptike, si dhe çrregullime të ushqyerjes.

Studime tregojnë se mbi 4000 vdekje në vit tek personat nën 24 vjeç ndodhin për shkak të çrregullimeve në ushqyerje, çka e bën shkakun e dytë të vdekjeve pas aksidenteve.

Sipas UNICEF, 180 mijë fëmijë hyjnë online çdo ditë për herë të parë./O.S

Të fundit

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Lajme të tjera

Web TV