test

Virozat e stinës, mjekja ngre alarmin:Kujdes me fëmijët kur kanë temperaturë, ja çtë bëni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

”Është kulmi i sezonit dhe kemi shumë viroza respiratore në qarkullim, kështu që numri i pacientëve që paraqiten për konsulta është i lartë” u shpreh mjekja në fillim të intervistës online, duke shtuar se ende nuk ka nisur kurba zbritëse e shifrave.
Sipas mjekes, kjo periudhë karakterizohet me ditë me temperaturë të lartë dhe më pas me disa ditë me temperaturë të ulët tek fëmijët.

”Ka shumë prindër të cilët tremben shumë nga temperatura dhe mundohen me çdo kusht që t’a normalizojnë” shtoi ajo, duke nënvizuar se dhënie mbi masën e kurave mund të shkaktoj hipotermi kur temperaturat ulen.

Po çfarë duhet të bëjnë prindërit në rastet e temperaturës së ulët? Së pari nuk duhet të teprohet me dozat e antipiretikëve, të japinlëngje të ngrohta, t’i fusin napa të ngrohta në trup dhe t’i largojnë rrobat e ftohura, pa harruar dhe vendosjen e borsave me ujë të ngrohtë.

‘Kur kemi marrë të gjitha këto masa dhe temperatura është prap e ulët, duhet të paraqitemi për vizitë tek mjeku për një kontroll’ tha doktoresha.
Por çfarë këshillash praktike mund te jepen për uljen e temperaturës? Temperatura deri në 38 gradë celcius konsiderohen temperatura që nuk kanë nevojë të ulen me çdo kusht. Duhet të kemi një hidratim konstant të fëmijës, përdorimi i kontrolluar i paracetamolit apo ibuprofrenit.

‘Ushqimi duhet të jetë sa më i lehtë për fëmijët në këtë periudhë, duke përfshirë kalori dhe vitamina të shëndetshme” tha ajo, duke shtuar se konsulta me mjekun nëse kemi ende temperaturë të lartë, është gjithmonë e domosdoshme./O.S

Të fundit

Hotelet, 74 % më shumë vizitorë!/ Janë rritur ndjeshëm netëqëndrimet e turistëve

Të dhënat e hoteleve të publikuara nga INSTAT tregojnë se numri i vizitorëve gjithsej është rritur me 62,0%, në...

Zbulohet emri? Erjola i nxjerr ‘sekretin’ Merit: Natën dëgjoj zhurma në shtëpinë tënde…

Dy ish-banoret e “Big Brother VIP3”, Erjola Doçi dhe Meri Shehu, kanë zbuluar se janë komshie. Gjatë puntatës së radhës të “Top Arena”, në...

Greqia kërcënon Maqedoninë e Veriut: Do të ketë probleme në NATO dhe BE

Greqia ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut pas tensioneve për përdorimin e termit “Maqedoni”. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për mediat greke,...

Nesër protesta para Bashkisë së Tiranës/ Rrugët që do të bllokohen

Për protestën para Bashkisë së Tiranës që do të zhvillohet paraditen e së premtes, Policia e Shtetit njofton se do të ketë bllokim të përkohshëm...

Begaj takim me përfaqësuesit e Diasporës shqiptare në Gjermani: I keni dyert hapur!

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi këtë të enjte në Berlin një takim me përfaqësues të Diasporës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme...

Lajme të tjera

Web TV