A ia vlen të rrish i/e martuar vetëm për hir të fëmijëve?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot për shumë çifte, martesa është një zyrtarizim i marrëdhënies që u jep të drejta të ndryshme.

Në një epokë ku stereotipet dhe paragjykimet po përmbysen, disa po vënë në dyshim dobinë e martesës, e sidomos në rastet kur ajo “trazohet” disi. Por pyetja që po shtrohet në masë është: A duhet të martohemi (ose të qëndrojmë të martuar) për hir të fëmijëve?

Sipas psikologëve, provat nuk janë të qarta nëse është më mirë që fëmijët të kenë prindër të martuar. Ajo që duket nga shqyrtimi i të gjithë parametrave është se ata që kanë prindër me të ardhura të mjaftueshme e jo domosdoshmërisht të martuar, janë më mirë.

A e rrit martesa mirëqenien?

Studimet thonë se partneri duhet parë si një person që shkon sipas sistemit tonë të vlerave dhe qëllimeve të jetës. Qëllimi s’duhet të jetë te paratë, por te puna e përbashkët për të siguruar gjithçka nevojitet.

A mund të shpëtojë një fëmijë martesën?

Dy të rritur dhe të pavarur, bëhen bashkë për të ndërtuar fillimisht një version më të fortë dhe më të dashur të tyre, dhe më pas një familje. Pra, fëmijët nuk duhet të jenë e vetmja hallkë lidhëse e një martese, por më tepër rezultat i dashurisë së dy njerëzve që me vetëdije zgjedhin t’i sjellin në jetë. Fëmijët nuk duhet të ndihen përgjegjës as për ruajtjen e as për prishjen e një martese.

Sekreti i një martese të suksesshme qëndron te dashuria, besimi dhe zhvillimi i secilit partner.

Historia e martesës, me të gjitha të mirat dhe dështimet e saj, mund të na çojë drejt një versioni të ri, më të përmirësuar. Një martesë që nuk bëhet as për pronë, as për fëmijë, por për dashuri dhe pjekuri emocionale./O.S

Të fundit

Nga 28% në 30% të PBB-së, 500 milionë euro më shumë për investime, rroga, pensione etj…

Nga Eduard Zaloshnja Të ardhurat e arkëtuara gjithsej në Thesarin e Shtetit ishin vjet sa 28% e vlerës së Prodhimit...

Albani rrëfen 20 orët e vështira në anijen me 400 veta: Për pak sa nuk rashë në det

Këngëtari i njohur Alban Skënderaj në Podcast-in "Flasim" me kryeministrin Edi Rama ka treguar historinë e vështirë të emigrimit drejt Italisë. Ishte marsi i vitit 1997,...

Shkak ndërtimet e reja/ Ekspertët paralajmërojnë për një krizë strehimi në Gjermani

Zyra Federale e Statistikave të Gjermanisë njoftoi këtë javë se 294,400 apartamente të reja u ndërtuan në Gjermani vitin e kaluar, një rënie vjetore...

Tenderët publikë, si do të zhvillohen pas 3 Qershorit?

Nga data 3 Qershor procedurat tenderuese do të kryhen sipas kufijve të rinj monetarë, të miratuar nga qeveria. Agjencia e Prokurimit Publik ka shpjeguar ndryshimet...

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri, me disa vargje të...

Lajme të tjera

Web TV