test

INSTAT: 22% e të rinjve janë të papunë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht kërkesave të tregut për punonjës, sërish papunësia tek të rinjtë është rritur. 22% e të rinjve shqiptarë nga 15-29 vjeç rezultuan të papunë në tremujorin e fundit të 2023-it. Kjo është përqindja më e lartë e 5 viteve të fundit.

Sipas të dhënave të INSTAT, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, shkalla e papunësisë tek të rinjtë ka një rritje me 0.6%.

“Papunësia e të rinjve është një fenomen shqetësues që Shqipëria po përballet prej shumë vitesh, nuk po e mund dot sfidën për ta reduktuar atë nën 20%. Niveli është shumë më i lartë se në Ballkan ku është 13-14% dhe shumë e lartë se në BE, ku është 7-8%.”

Për këtë fenomen, eksperti i punësimit, Erion Muça rendit disa faktorë.

“Lidhen me informalitetin e punës, edhe pse mund të punojnë online ende nuk reflektojnë në Shqipëri si të punësuar, një pjesë e tyre preferojnë të mbeten të papunë sepse oferta për punë në Shqipëri nuk ëshë dinjitoze dhe në përputhje me formimin dhe investimin që kanë bërë.”

Megjithatë, ajo që vihet re është ulja e ndjeshme e të rinjve të papunë të dekurajuar, nga 8% në 1.4%.

Për uljen e papunësisë, por edhe frenimin e largimit të të rinjve, qeveria ka nisur vjet pilotimin e skemës së garancisë rinore në Tiranë, Shkodër dhe Vlorë. Sipas kësaj skeme, brenda 4 muajve nga aplikimi në e-albania për punë, të rinjtë do të marrin një ofertë pune, apo formim profesional.

Sa i përket shkallës së përgjithshme të papunësisë për popullsinë 15-64 vjeç në tremujorin e katërt të vitit 2023 rezulton të jetë 10.7%. Në krahasim me po të njëjtën periudhë të një viti më parë ka një ulje të lehtë. Gjatë kësaj periudhe rënia më e madhe vjetore e punësimit vërehet në bujqësi, e pasuar nga sektori i industrisë./O.S

Të fundit

Ndodh sërish! Studentët në provim, teza e Matematikës publikohet në rrjet

Rreth 28 mijë maturantë i’u nënshtruan sot provimit të tretë të Maturës Shtetërore, ku po testohen për Matematikën Teza e...

A do ta ndalojë SHBA përdorimin e Tik Tok? Çfarë pritet të ndodhë në Shtator

Një Gjykatë Apeli në SHBA do të dëgjojë argumentet e të dyja palëve për sa i përket çështjes së ngritur për ndalimin e aplikacionit Tik...

Dieta e verës: Si të kthehemi në formë shpejt

Dëgjojmë shpesh për dietën verore për të humbur peshë dhe për të përballuar më mirë “provën” e rrobave të banjës. Edhe pse nuk ka...

Luiz Ejlli në hetim nga SPAK? Dyshohet se këngëtari kërcënoi zyrtarët e IKMT

Fituesi i edicionit të dytë të Big Brother VIP Luiz Ejlli ka përfunduar në duart e SPAK-ut. Ejlli është kallëzuar se ka ndërhyrë në mënyrë...

Don Omar jep lajmin tronditës: Jam prekur nga kanceri

Ylli i muzikës reggaeton, Don Omar, ka zbuluar se është diagnostikuar me kancer . Këngëtari 46-vjeçar dha lajmin tronditës përmes llogarisë së tij në Instagram...

Lajme të tjera

Web TV