Çiftet që pinë alkool bashkë janë më të lumtur dhe jetojnë më gjatë, sipas studimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse po jetoni një romancë të rrëmujshme ndjenjash dhe emocionesh, mendoni të bëni diçka ndryshe bashkë si çift, të paktën sipas një studimi të fundit që thotë se pirja e alkoolit me partnerin/en bën që të jetoni më gjatë.

Studimi, i botuar në revistën “Gerontologist”, zbuloi se çiftet që pinë bashkë dhe që kanë zakone të ngjashme të pirjes kanë shanse të jetojnë më gjatë dhe të kenë një marrëdhënie më të shëndetshme.

Kira Birditt, autore kryesore e studimit, njëherësh pedagoge në “University of Michigan”, thotë se çiftet që kanë modele të ngjashme të pirjes kanë më pak konflikte martesore dhe marrëdhënie më të gjata. “Qëllimi i këtij studimi ishte të shikonim përdorimin e alkoolit te çiftet dhe ndikimet që kjo ka te vdekshmëria,” u shpreh studiuesja. Sondazhi nuk i pyeti njerëzit se çfarë lloj alkooli po pinin apo sa, por nëse kishin pirë me partnerin/en gjatë tre muajve të fundit.

“Ne zbuluam se çiftet që treguan se kishin pirë alkool në tre muajt e fundit, kishin tendencë të jetonin më gjatë se çiftet e tjera që ose nuk pinin ose kishin modele të ndryshme të pirjes,” tha Birditt.

Studiuesja paralajmëroi njerëzit se rezultatet e këtij studiim nuk duhet të shihen si një shtysë për të pirë më shumë. Shpesh, ajo që është e dobishme në aspektin e marrëdhënieve nuk është domosdoshmërisht e mirë për shëndetin. Ky studim nuk e vë theksin vetëm te pija si zakon, por edhe tek ajo që bëjnë çiftet teksa shijojnë një pije bashkë. Si është përditshmëria e tyre? A flasin kur pinë? Cilat janë temat që kanë më shumë vëmendje gjatë kohës që shijojnë një gotë etj.

Lexo edhe :  Botox me banane: Trajtimi me zero para që thonë se ju rinon 10 vite

Studimi i Birditt anketoi më shumë se tre mijë çifte të martuara për 33 vjet, teksa zbuloi se partnerët që pinin bashkë ishin më të lumtur dhe jetonin më gjatë, në krahasim me ata partner që pinin vetëm apo me shokë/shoqe./E.Ç

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV