Një vaksinë orale mbron nga infeksionet e përsëritura të urinës për vite me radhë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një spray që duhet aplikuar nën gjuhë redukton shfaqjen e infeksioneve urinare dhe mund të zvogëlojë përdorimin e antibiotikëve, të cilët nuk janë gjithmonë efektivë.

Një vaksinë orale mund të luftojë përsëritjen e infeksioneve të traktit urinar (UTI) si cistiti, duke reduktuar gjithashtu përdorimin masiv të antibiotikëve, një nga shkaqet e rezistencës ndaj antibiotikëve. Një provë e vogël klinike e një vaksine spray rezultoi në parandalimin e infeksioneve urinare për nëntë vjet në 53.9% të pjesëmarrësve. Rezultatet u prezantuan gjatë kongresit të Shoqatës Evropiane të Urologjisë në Paris.

UTI: çfarë janë dhe si trajtohen

Infeksionet e traktit urinar ndodhin kur patogjenët – përgjithësisht bakteret si Escherichia coli, përgjegjëse për mbi 80% të këtyre episodeve – pushtojnë uretrën (tubi që përdoret për të nxjerrë urinën) dhe ngjiten drejt fshikëzës dhe strukturave të tjera të sistemit urinar, si p.sh. ureterët dhe veshkat. Këto infeksione prekin më shpesh gratë, shkaktojnë dhimbje në fund të barkut dhe djegie gjatë urinimit dhe trajtohen pothuajse ekskluzivisht me antibiotikë. Në disa pacientë, UTI-të mund të jenë të përsëritura dhe të ndikojnë negativisht në cilësinë e jetës së tyre.

Spray mbrojtës

Një grup studiuesish në Spitalin Royal Berkshire në Mbretërinë e Bashkuar studiuan një vaksinë spray të aplikuar nën gjuhë, të quajtur përkohësisht MV140, e cila përmban versione të inaktivizuara të katër specieve bakteriale që shkaktojnë infeksione të traktit urinar. Preparati që do të spërkatet çdo ditë për tre muaj kalon përmes mukozës së gojës dhe arrin në indet limfoide, të cilat janë pjesë e sistemit limfatik dhe janë përgjegjëse për përgjigjen imune.

Shenjat

Prova përfshiu 89 pjesëmarrës me një histori të UTI-ve të përsëritura të cilët kishin marrë vaksinën në vitin 2014. Të gjithë mbetën pa infeksione urinare gjatë periudhës së administrimit, por pas përfundimit të trajtimit, ata kaluan pa shfaqje të UTI-ve për një periudhë mesatare prej 54.7 muajsh. Më shumë se gjysma e pjesëmarrësve, 54% e grave dhe 53% e burrave të përfshirë, shmangën UTI-të për nëntë vjet pas vaksinimit. Ata që u ndeshën me këto infeksione gjatë ndjekjes së studimit i kishin ato në një formë shumë të lehtë dhe u zgjidhën duke pirë shumë ujë, pa pasur nevojë për antibiotikë.

Lexo edhe :  Rrathët e zinj nuk formohen vetëm nga pagjumësia

Zmadhoni motorin

Eksperimentimi do të duhet të vazhdojë në një numër shumë më të madh pacientësh: pikërisht për shkak se infeksionet e traktit urinar prekin kryesisht gratë, 54% e pacientëve të lirë nga UTI në një kampion prej 89 personash nuk është një shifër mjaft e rëndësishme. Megjithatë, nëse provat e ardhshme janë inkurajuese, do të ishte një hap i rëndësishëm në luftën kundër rezistencës ndaj antibiotikëve: për shkak të përparimit të superbaktereve, antibiotikët bëhen më pak efektivë nëse përdorimi i tyre është i përsëritur.

Të fundit

Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

Këshilli i qytetit të Parisit ka rritur çmimin e hyrjes në Kullën Eiffel për të mbledhur më shumë para...

Pse flamingot janë rozë?

Flamingot janë të njohur për pendën e tyre të gjallë rozë, e cila mahnit vëzhguesit në mbarë botën. Faktori mbizotërues që kontribuon në ngjyrën...

Asfaltimi i rrugëve në Farkë, Veliaj: I japim vlerë si qendrës, ashtu edhe periferisë

Ekipet e terrenit në Bashkinë e Tiranës kanë vijuar punën asfaltimin e rrugëve në zonën e Farkës, në kryeqytet. Veliaj shprehet se puna po vijon...

Profesionet e lira/Drejtoria e Tatimeve sqaron përditësimin e kodit ekonomik për bizneset

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka sqaruar se bizneset që nuk ofrojnë shërbime profesionale sipas përcaktimeve të vendimit me listën analitike, por ndërkohë figurojnë...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së në takim urgjent pas sulmit në Rafah

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë të martën një takim urgjent, pas sulmeve izraelite që kanë lënë të vrarë dhjetëra...

Lajme të tjera

Web TV