Të gjitha detajet që duhet të dini për ligjin “Anti-shpifje”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ligji i iniciuar nga qeveria dhe i mirtuar në Komisionin e Edukimit dhe Mjetet e Informimit Publik që synon rregullimin e medias online është shoqëruar me reagime të shumta nga shoqatat e gazetarëve.

Gazetarët nga ana e tyre kanë paralajmëruar për ditën e nesërme një protestë para Kuvendit  për të kundërshtuar miratimin e këtij ligji.

Megjithatë, nga ana tjetër qeveria pretendon që të rregullojë median online për të ndalur shpifjet, cenimin e figurës së individëve të ndryshëm përmes shpifjes, apo keqinformimit.

Për më shumë do t’i referohemi vetë ligjit, dhe tesktit integral i miratuar në Komisionin e Medias, ku një nga aspektet e ndryshuara është edhe ai në nenin 53, pika 15: “Vendimi i AMA-s mund të kundërshtohet në Gjykatën Administrative.”

Ligji parashikon që mediat online në rastin e ‘shpifjeve’ duhet të publikojë të plotë, në mënyrë të dukshme dhe në të njëtën faqe ku është publikuar materiali që kontestohet.

Gjithashtu ligji shton se nëse publikimi hiqet nga faqja/portali përpara se përgjigjja e personit të cënuar/përmendur të publikohet, përgjigjja duhet të jetë e vendosur në një pozicion të krahasueshëm dhe për të njëjtën kohëzgjatje si publikimi i mëparshëm.

Nga ana e saj, AMA urdhëron heqjen e përmbajtjes ose pengon aksesin në përmbajtjen që dyshohet se, sipas parashikimeve të legjislacionit penal në fuqi, përbën veprën penale nw rastet kur materiali ka pornografi me fëmijë, vepra me qëllime terroriste dhe skelje të sigurisë kombëtare.

Për më shumë lexoni tesktin integral të ligjit për mediat elektronike dhe ato online:

LIGJI PËR MEDIAT AUDIOVIZIVE NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV