Murrizi në Kuvend: “Mediat nuk i kap ligji por tenderat”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, Myslym Murrizi ka reaguar për projektligjin anti-shpifje i cili pritet të miratohet sot në Kuvend.  Ai i është kundërpërgjigjur Ramës duke i thënë se mediat nuk i kap ligji por tenderat.

Më pas ai ka akuzuar se nuk ka asnjë media apo portal të pavarur dhe për këtë ai është i gatshëm të kryqëzojë edhe mandatin e tij.

“E shoh me një ferexhe për tërmetin. Por fakti që po lexon librat e shenjtë ishalla është një përmirësim i dukshëm. Ishalla edhe për ligjin. Kjo paska qenë arsyeje që nuk janë hapur negociata për këtë shejtan ligj. Për ligjin e Peç-Mark-Zhejit. Hajde mazhorancë hajde. Po e bënit më para këtë. Ajo që nuk shoh unë tek kjo limonata është ajo e financimit. Kam qenë viktimë e tyre. Kush i paguan këto para? Nga vijnë këto para? A janë të deklaruara? Këto që të pushkatojnë me 12.7. Ku janë këto media të pavarura? Ku janë këto media të pavarura që i lëpihen qeverisë? Tek gazeta nuk thuhet. Është më shumë se limonatë. Nuk i ka kap ligji por tenderat se janë të kapur prej fyti sa kohë që aplikojnë për tendera e leje ndërtimi. Do dal unë të kryqëzoj mandatin tim nëse më gjeni një portal të pavarur.”, -u shpreh Murrizi.

Deputeti i opozitës shpjegoi politikën e medias në lidhje me strukturën e tenderave duke shpjeguar edhe rastin e Gjermanisë për lajmet fake.

“Sa bëhet një ndërtim i ri ngrihet një portal. Hajde ta bëjmë si Gjermania. Ligji limonatë del i thartuar. Do t’i zërë barku. Hajde ta bëjmë si ata burrat të parët në Evropë. Boll më me kinezëri duke shpikur rrotën. Në këtë sallë ka patur denigrim. Ky ka qenë vendi dhe salla më e ndyrë. Këtu është thënë, ‘t’i hash’ e ‘t’i bësh atë që nuk thuhet’. Këtu janë bërë të gjitha.”, -tha Murrizi.

Të fundit

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në...

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi gjithçka Si e bëri një...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Lajme të tjera

Web TV