I dënuar me burg përjetë për masakrën e Urës Vajgurore, Protoduari kërkon rihapjen e procesit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Musa Protoduari ndodhet në arrati prej mëse 22 vitesh, i dënuar me burgim të përjetshëm si organizator i masakrës në Urën Vajgurore. Së fundmi, ai i është drejtuar gjykatës së Tiranës me një kërkesë për rishikimin e vendimit.

News 24 raporton se, i dënuari me burg përjetë, Musa Protoduari është paraqitur pranë autoriteteve kanadeze, ku ka pajisur me një prokurë të posaçme një avokat dhe përmes tij ka kërkuar pranë drejtësisë shqiptare, rishikimin e vendimit me argumentin se është dënuar në mungesë dhe pa praninë e një avokati mbrojtës. Por edhe në këtë përpjekje të tij nuk ka marrë një përgjigje.

Ngjarja

Masakra e Urës Vajgurore ka ndodhur më datë 17 qershor 1997, në kulmin e trazirave. Nga kjo ngjarje mbetën të vrarë 5 persona dhe u plagosën 6 të tjerë, të gjithë punonjës policie.

Përplasja e armatosur ka filluar në orën 11:55 të paradites, pas shumë mitingjeve elektorale të partive politike. Atë ditë, në këtë qytezë ishin Fatos Nano, asokohe kryetar i PS , i shoqëruar nga Skënder Gjinushi, ndërsa në komunën Poshnje përfaqësonin PD-në në miting i ndjeri Azem Hajdari dhe Genc Pollo. Pas mbarimit të dy mitingjeve, eskorta e PD-së është larguar dhe pas saj ka ardhur ajo Fatos Nanos dhe Skënder Gjinushit dhe anëtarë e simpatizantë të tjerë të kësaj partie. Atë kohë, qytetin e kontrollonin bandat, që pas hapjes së depove të ushtrisë. Krerët e PS-së pas mitingut në Berat ishin larguar nga qyteti për të vijuar rrugën drejt Fierit.

Eskorta që shoqëroi drejtuesit e PS-së, mbërriti në Urën Vajgurore, kur një i ri qëlloi drejt rojeve të vilës së Protoduarëve, që thuhej se ishin mbështetës të Partisë Demokratike. Të vendosur mbi tarracën e vilës, rojet e Protoduarëve vranë një 17-vjeçar. Pjesa e eskortës, që mundi të kalojë vilën shkoi në Berat dhe mori përforcime të mëdha armësh municioni dhe njerëzish.

Lexo edhe :  Enjoyable Facts I actually Bet You Under no circumstances Realized About Look for a Bride in theonlinebrides. com

Të dënuarit

  1. Musa Protoduari, me burgim të përjetshëm
  2. Shkëlqim Protoduari, me burgim të përjetshëm
  3. Fran Marashi, me burgim të përjetshëm
  4. Fatbardha Protoduari, me 25 vjet burg,
  5. Sokol Ndreu
  6. Gjovalin Ndreu
  7. Preng Miri
  8. Gjelosh Miri


Të fundit

Viti i ri akademik/ Rama: Vaksinim i detyruar për pedagogët dhe studentët

Nisur nga shifrat në rritje të të prekurve nga varianti Delta i koronavirusit, qeveria ka vendosur që në universitete...

Horoskopi ditor, 27 gusht 2021

Dashi Nuk keni përse të ndiheni në faj për dikë që po kalon një periudhë më të vështirë se ju. E vërteta e hidhur është...

Stuhia godet Greqinë, zhduket peshkatari 27-vjeçar

Moti i keq ka përfshirë sot veriun e Greqisë. Mediat fqinje raportojnë se një stuhi e fortë goditi Larisa, Trikala, Pelion, Volos, Evia Veriore,...

Greqi-Shqipëri/ Rruga e afganëve drejt Europës, refugjati: Synojmë Gjermaninë ose Zvicrën

Grupe refugjatësh afganë në një numër të vogël hyjnë në mënyrë të paligjshme nga Greqia në Shqipëri çdo muaj me synimin për të udhëtuar...

Lajme të tjera

Web TV