Civici: Mbizotëron diktati i individit, 2-3 parti kontrollojnë shtetin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Pas rënie së komunizmit, shqiptarët e zëvendësuan rolin e njw partie me 2-3 parti të cilat nuk respektojnë ligjit”, thotw pedagogun Ardian Civici.

Nga studioja e emisionit “Tempora”, Civici tha se ky është një dështim kundrejt formimit të institucioneve, krahasuar me vendet e Evropës Lindore dhe Qendrore.

Në vend që të mbizotërojë institucioni mbizotëron individi dhe diktati i individit për momentin. Është një sëmundje e trazicionit 30-vjeçar shqiptar që lidhet edhe me një faktor tjetër. Në patëm një sistem për 45-50 vite ku nuk flisnim për shteti dhe institucionet, por në fakt ishte partia ajo që kontrollonte çdo gjë.

Me zhdukjen e partisë menduam se këtë rol do ta zëvendësonte shteti dhe ky i fundit do të ishte në ato niveleve performancë qoftë edhe mesatare sa mund të përballonte Shqipëria.

Në fakt këtu mendoj se qëndron dështimi, ne nuk arritëm të krijojmë një shtet dhe institucione të qëndrueshme siç i krijuan shumë nga vendet e Evropës qendrore dhe Lindore, po zëvendësuam atë boshllëk të një partie me 2-3 parti të tjera, që vazhdojnë ta kontrollojnë shtetin dhe institucionet pa e vrarë shumë mendjen për respektimin e ligjit për transparencën”, thotw Ardian Civici.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV