Civici: Mbizotëron diktati i individit, 2-3 parti kontrollojnë shtetin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Pas rënie së komunizmit, shqiptarët e zëvendësuan rolin e njw partie me 2-3 parti të cilat nuk respektojnë ligjit”, thotw pedagogun Ardian Civici.

Nga studioja e emisionit “Tempora”, Civici tha se ky është një dështim kundrejt formimit të institucioneve, krahasuar me vendet e Evropës Lindore dhe Qendrore.

Në vend që të mbizotërojë institucioni mbizotëron individi dhe diktati i individit për momentin. Është një sëmundje e trazicionit 30-vjeçar shqiptar që lidhet edhe me një faktor tjetër. Në patëm një sistem për 45-50 vite ku nuk flisnim për shteti dhe institucionet, por në fakt ishte partia ajo që kontrollonte çdo gjë.

Me zhdukjen e partisë menduam se këtë rol do ta zëvendësonte shteti dhe ky i fundit do të ishte në ato niveleve performancë qoftë edhe mesatare sa mund të përballonte Shqipëria.

Në fakt këtu mendoj se qëndron dështimi, ne nuk arritëm të krijojmë një shtet dhe institucione të qëndrueshme siç i krijuan shumë nga vendet e Evropës qendrore dhe Lindore, po zëvendësuam atë boshllëk të një partie me 2-3 parti të tjera, që vazhdojnë ta kontrollojnë shtetin dhe institucionet pa e vrarë shumë mendjen për respektimin e ligjit për transparencën”, thotw Ardian Civici.


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV